Міфи про гормональні препарати

- Advertisement -

Призначення гормональних ліків часто лякає людей.

Навколо гормонів склалося безліч міфів. Але більшість із них докорінно невірна.

Міф 1: Гормональні препарати – це спеціальні протизаплідні пігулки для жінок.

Ні. Гормональні препарати – це ліки, отримані синтетичним шляхом. Вони діють подібно до натуральних гормонів, що виробляються в нашому організмі. В організмі людини багато органів, які виділяють гормони: жіночі та чоловічі статеві органи, залози внутрішньої секреції, центральна нервова система та інші. Відповідно, і гормональні препарати можуть бути різними, і призначають їх при різних захворюваннях.

Жіночі гормональні препарати (містять жіночі статеві гормони) можуть як мати протизаплідну дію, так і не мати. Іноді навпаки, вони нормалізують гормональний фон і сприяють настанню вагітності. Препарати, що містять чоловічі статеві гормони, призначаються чоловікам при зниженні якості еякуляту (тобто рухливості сперматозоїдів), при гіпофункції, зниженні рівня чоловічих статевих гормонів.

Міф 2: Гормони прописують лише при дуже тяжких захворюваннях
Ні. Існує ряд легких захворювань, у яких також призначають гормональні препарати. Наприклад, зниження функцій щитовидної залози (гіпофункція). Лікарі часто виписують у разі гормони, наприклад, тироксин чи эутирокс.

Міф 3: Якщо вчасно не випити гормональну таблетку, нічого страшного не станеться
Ні. Гормональні препарати треба приймати по годинах. Наприклад, протизаплідна гормональна пігулка діє 24 години. Відповідно, обов’язково щодня необхідно її випити. Є препарати, які слід пити 2 рази на добу. Це деякі чоловічі статеві гормони, а також кортикостероїди (наприклад дексаметазон). Більше того, приймати гормони рекомендується одночасно доби. Якщо пити гормони нерегулярно, або взагалі забути, рівень необхідного гормону може різко знизитися.

Наведемо приклад. Якщо жінка забула випити протизаплідну гормональну пігулку, наступного дня вона має вранці випити забуту вечірню, а ввечері цього ж дня – чергову пігулку. Якщо інтервал між прийомами склав більше доби (нагадаємо: протизаплідна гормональна таблетка діє 24 години), то рівень гормонів у крові знизиться дуже сильно. У відповідь обов’язково з’являться незначні кров’янисті виділення. У таких випадках можна продовжити прийом протизаплідних таблеток, але додатково захищатись протягом наступного тижня. Якщо ж минуло вже більше 3 днів, треба припинити прийом гормонів, використовувати інші засоби контрацепції, дочекатися приходу менструації і додатково порадитися з лікарем.

Міф 4: Якщо приймати гормони, вони накопичуються в організмі
Ні. Коли гормон потрапляє в організм, він відразу розпадається на хімічні сполуки, які потім виводяться з організму. Наприклад, протизаплідна пігулка руйнується і «відходить» з організму протягом доби: саме тому її потрібно пити кожні 24 години.

Проте гормональні препарати продовжують працювати після того, як їх перестали приймати. Але впливають вони опосередковано. Наприклад, жінка кілька місяців п’є гормональні пігулки, потім припиняє їх прийом, і надалі вона не має проблем із циклом.

Чому це відбувається? Гормональні ліки діють різні органи-«мішені». Наприклад, жіночі протизаплідні пігулки впливають на яєчники, матку, молочні залози, відділи головного мозку. Коли пігулка пішла з організму, механізм, який вона запустила, продовжує працювати.

Треба знати: механізм тривалої дії гормонів пов’язаний не з накопиченням їх в організмі. Просто такий принцип дії цих ліків: працювати через інші структури організму.

Міф 5: При вагітності гормональні препарати не виписують
. Якщо до вагітності у жінки були гормональні порушення, то під час виношування плода їй потрібна лікарська підтримка, щоб вироблення жіночих та чоловічих гормонів було в нормі, і дитина розвивалася нормально.

Або інша ситуація. До вагітності у жінки все було нормально, а з її настанням раптом щось пішло не так. Наприклад, вона раптом помічає, що почалося інтенсивне оволосіння від пупка вниз та навколо сосків. І тут обов’язково треба звернутися до лікаря, який може призначити гормональне обстеження, а за необхідності виписати і гормони. Не обов’язково жіночі статеві – це можуть бути, наприклад, гормони надниркових залоз.

Міф 6: У гормональних препаратів маса побічних ефектів, насамперед – збільшення маси тіла
Лікарських препаратів без побічних явищ практично немає. Але потрібно відрізняти побічні ефекти, які не вимагають відміни препарату. Наприклад, набухання молочних залоз прийому протизаплідних гормонів вважається явищем нормальним. Убогі кров’янисті виділення в перший-другий місяці прийому в міжменструальний період теж мають право бути. Головний біль, запаморочення, коливання у вазі (плюс-мінус 2 кг) – все це не патологія та не ознака захворювання. Гормональні препарати призначають на тривалий термін. Організм до кінця першого місяця адаптується, і все приходить у норму.

Але щоб не було дійсно серйозних проблем, пов’язаних, скажімо, з судинами, перед призначенням ліків і під час його прийому обов’язково необхідно обстежитись і здати аналізи. І лише лікар може призначити вам конкретний гормональний препарат, який не зашкодить вашому здоров’ю.

Міф 7: Гормонам завжди можна знайти альтернативу
Не завжди. Є ситуації, коли гормональні препарати є незамінними. Скажімо, у жінки молодше 50 років було видалено яєчники. В результаті вона дуже швидко починає старіти та втрачати здоров’я. У такому разі її організм до 55-60 років обов’язково потрібно підтримувати гормонотерапією. Зрозуміло, за умови, що її основне захворювання (через яке було видалено яєчники) не має протипоказань до такого призначення.

Мало того, за деяких захворювань жіночі статеві гормони може суворо порекомендувати навіть психоневролог. Наприклад, при депресії.

попередня статтяДієта для гарних грудей
наступна статтяЧому ми гладшаємо?
- Advertisement -
- Advertisement -