Дієта як норма життя?

- Advertisement -

Дієта – слово, яке ми бачимо щодня у газетах, на екрані телевізора, на рекламних плакатах в аптеці та магазині.

біцянки виробників завжди райдужні. Ось тільки як схуднути без шкоди здоров’ю? І чи є життєва потреба у схудненні?

Дієта як норма життя?

Дієта – це насамперед метод лікування ожиріння та захворювань шлунково-кишкового тракту. Створювався термін “дієта” у додатку до загального комплексного лікування хвороб. І тільки потім, коли жінки у зв’язку з модою, що все оголюється, перейнялися проблемою зайвої ваги і целюліту, під «дієтою» став розумітися процес, що призводить до схуднення.

Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?
До речі, лише 100 років тому еталоном краси була дуже повна жінка. Дієта була іншою: більше спати, більше їсти, щоб придбати округлі форми. Сукні шилися з урахуванням підкладочок та рюшечок, які підшивались усередину! Нині це смішно читати. Рідкісна сучасна жінка дивлячись на струнких моделей почувається самодостатньою.

Про витоки моди на скотину можна говорити нескінченно, але до схуднення це не приведе, так що розберемося краще у всьому різноманітті дієт!

Нормокалорійні (раціональні) збалансовані дієти. Це дієти з нормальним зарядом енергії, що містять необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин та мікроелементів.

Низькокалорійні збалансованідієти. Це дієти зі зниженим вмістом енергії, склад яких зберігає пропорції та мінімальну кількість основних поживних речовин: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів.

Низькокалорійні незбалансовані дієти – з мінімальним вмістом енергії, без урахування нормальних пропорцій білків, жирів, вуглеводів.

Селективні (односторонні) дієти – з помірним зниженням загальної калорійності та чітким обмеженням або переважанням однієї з поживних речовин, у зв’язку з чим кількість інших компонентів також значно відрізняється від необхідних організму норм та пропорцій.

Штучні дієти, при яких використовуються різноманітні концентрати та харчові замінники, приготовані промисловим способом.

Натуропатичнідієти засновані на вживанні тільки натуральних та природних продуктів, з мінімальною промисловою та кулінарною обробкою, без спеціального обліку загальної калорійності та збалансованості раціону (вегетаріанство, роздільне харчування, сироїдіння).
Дієта як норма життя
Контрастні дієти – низькокалорійні дієти, призначені на 1-2 десь у тиждень, тобто. передбачають розвантажувальні дні.

Якщо ви наважилися на якусь із дієт, не можна забувати про те, що причиною звичайної повноти найчастіше є малорухливий і млявий спосіб життя, відсутність фізичних навантажень, неправильне харчування. Зараз йдеться лише про первинну повноту, тобто. про ту, що виникає саме внаслідок неправильного способу життя. Ожиріння як хвороба (або як наслідок якоїсь хвороби) не можна вилікувати тільки дієтою – в цьому випадку необхідно ретельне обстеження та лікування під наглядом лікаря. Лікар враховує всі супутні захворювання, підбирає збалансовану нормокалорійну дієту, адекватне фізичне навантаження, контролює процес схуднення.

У більшості людей, що постійно худнуть, розвивається стійкий дефіцит вітамінів і мікроелементів. Якщо його не компенсувати, він наростатиме через зменшення різноманітності та калорійності продуктів харчування, особливо при незбалансованих дієтах, їх тривалому та безконтрольному застосуванні. При різкому схудненні організм змінює звичний обмін речовин, відчуває внутрішній стрес, змінюється калорійність їжі, її склад. Якщо врахувати, що проблема зайвої ваги поєднується із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, що ускладнює засвоєння поживних речовин та вітамінів з їжі, дефіцит вітамінів та мінералів лише посилюватиметься. Тому перед початком дієтотерапії бажано провести підготовку – курс вітамінних препаратів протягом 2-3 місяців. Це допоможе легко переносити лікування.

Люди, що самостійно позбавляються надмірної ваги, зазвичай заробляють різноманітні ускладнення, а потім потрапляють до лікаря, тільки в більш важкому стані.

Є для того, щоби жити!
Сучасна людина позбавлена ​​правильного харчування – не лише з погляду ритму та обсягів поїдання їжі, а й з точки зору якості самих харчових продуктів. Необхідні біологічно активні речовини, вітаміни та мікроелементи не надходять в організм, тому що в нашій їжі багато консервованих продуктів, що зазнали всілякої обробки. А про прийом вітамінних комплексів сучасна людина просто забуває. За статистикою, постійно приймають «вітаміни з аптеки» лише 20% населення!

Харчування відіграє значну роль у підтримці та збереженні здоров’я кожної людини. Доведено, що корекцією харчування можна зменшити захворюваність на 25-30%. Велике значення має співвідношення білків, жирів і вуглеводів, що надходять, а також вітамінів і мінеральних речовин, тобто. збалансованість харчування.

Білки необхідні для побудови м’язів, оновлення клітин та вироблення гормонів. При нестачі білків знижується фізична та розумова працездатність, розвиваються дистрофічні процеси, знижується вага тіла, уповільнюються ріст та процеси регенерації (відновлення) тканин, пригнічується діяльність імунної та ендокринної систем, збільшується потреба у відпочинку, організм швидше старіє. При надмірному білковому харчуванні “зайві” білки перетворюються в організмі на жири або виводяться із сечею.

Жири забезпечують організм енергією, становлячи близько 30% калорійності їжі. Один грам жирів дає при окисленні вдвічі більше енергії, ніж один грам вуглеводів та білків. Жири входять до складу всіх тканин організму. Особливо багато їх міститься у мозковій тканині. Потреба жирах може істотно варіюватися залежно від енерговитрат. При зниженні споживання жирів виникають дистрофічні зміни та зниження імунітету.
Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?

Вуглеводи дають організму до 60% від загальної кількості калорій. Вони легко засвоюються, їхнє основне значення – “швидке насичення”. При розпаді вуглеводів найшвидше утворюється глюкоза, необхідна харчування всіх клітин організму.

Людський організм настільки тонко відчуває свої потреби, що засвоює та використовує необхідні речовини саме в тій кількості, яка потрібна в даний момент! Збалансоване харчування – це добрий принцип, але потреби організму постійно змінюються, тому підібрати “чудову формулу” часом досить складно.

Численні процеси обробки харчових продуктів значно знижують їхню поживну цінність. Консервування, заморожування, розморожування, рафінування, висушування позбавляють їжі багатьох поживних речовин. Термічна та мікрохвильова обробка знижують їхню харчову цінність. Крім того, подумайте про якість їжі: харчові продукти можуть містити величезну кількість потенційно небезпечних для здоров’я речовин (консервантів, барвників, нітратів, нітритів, пестицидів, токсичних металів, радіонуклідів).

Є кілька принципів збалансованого харчування, рекомендованих лікарями-дієтологами:
– кількість споживаної енергії має бути дорівнює кількості енергії, що витрачається;
– їжа має бути різноманітною – за рахунок використання різних рослинних продуктів, у тому числі овочів та фруктів;
– зернові продукти у раціоні просто необхідні;
– щодня потрібно споживати нежирні молочні продукти;
– між прийомами їжі повинно бути великих перерв;
– по можливості потрібно використовувати продукти, виготовлені із сировини вашого регіону.

В даний час широкого поширення набула рекомендована Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я система харчування зі зниженою калорійністю та обмеженням жиру до 25-30% загальної калорійності раціону. Розрахунок добової потреби в енергії проводиться з урахуванням віку, статі та способу життя (тобто рівня фізичної активності).

Для жінок
18-30 років: (0,0621 х вага в кг + 2,0357) х 240
31-60 років: (0,0342 х вага в кг + 3,5377) х 240
старше 60 років: (0,0377 х вага в кг + 2,7545) х 240

Для чоловіків
18-30 років: (0,0630 х вага в кг + 2,8957) х 240
31-60 років: (0,0484 х вага в кг + 3,6534 ) х 240
старше 60 років: (0,0491 х вага в кг + 2,4587) х 240

У людей із низькою фізичною активністю отриманий результат множиться на коефіцієнт 1, з помірною активністю – на 2, з високою – на 3. Для зниження маси тіла отриману величину рекомендується зменшити на 20%.

Дитя звички
Дивовижне припущення висловили британські медики: худі від природи люди і люди з надмірною вагою не так відрізняються один від одного, тому що вони є рабами своїх звичок. Переїдання – це побічний ефект, симптом чогось глибшого. Відмовившись від своїх повсякденних звичок, люди природним шляхом можуть худнути до ідеальної ваги. Коли вчені перевірили свою теорію на добровольцях, які страждають на ожиріння, вони виявили, що можна скинути вагу, просто відмовившись від звичок. Дієта виявилася не потрібна.

Цей факт вкотре підтверджує глибокий психологічний підтекст появи надмірної ваги. Людина, яка в черговий раз худне за допомогою будь-якої дієти, повинна в першу чергу змінити свій спосіб життя, замислитися не тільки про свою вагу, а й про здоров’я! Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?

- Advertisement -
- Advertisement -