Зір та комп’ютер

- Advertisement -

Поширення персональних комп’ютерів, плазмових панелей телевізорів та моніторів змушують офтальмологів замислюватися про профілактику та зняття комп’ютерного зорового синдрому (Computer Vision Syndrome), який часто поєднується із синдромом «сухого ока».

Зір людини, сформований під час тривалої еволюції, у ХХ столітті виявилося мало пристосованим до роботи з комп’ютерним зображенням. Картинка екрану відрізняється від природної тим, що вона самосвітиться, а не відображена. Зорове навантаження значно зростає через необхідність постійного переміщення погляду з екрана монітора на клавіатуру та паперовий текст. Найчастіше неможливість правильно та раціонально організувати робоче місце (відблиски на екрані монітора від зовнішніх джерел, неправильна відстань від очей до екрану, невдалий вибір кольорів, надмірно велика яскравість екрану) посилюють ситуацію.

Найбільша загальна втома викликає робота у діалоговому режимі. Особливе навантаження на зір є комп’ютерна графіка – виконання та коригування робочих креслень за допомогою ПК.

Проблема полягає в наступному: багато хто з нас проводить до 8 годин на добу перед комп’ютером, на роботі, вдома або в ігровому клубі. Навіть цей матеріал Ви зараз читаєте, дивлячись на монітор.

У групі ризику “комп’ютерного синдрому” – активні користувачі персональних комп’ютерів віком від 18 до 40 років. Скарги людей, які проводять більшу частину робочого часу за екраном монітора, можна розділити на дві групи:

– оптичні
* затуманювання зору (зниження гостроти зору);
* уповільнена перефокусування з ближніх предметів на дальні та назад (порушення акомодації);
* двоїння предметів;
* швидке стомлення під час читання.

– фізичні
* печіння в очах;
* почуття “піску” під століттями;
* болі в області очниць та чола;
* болю під час руху очей;
* Почервоніння очних яблук.

Дослідження зорових функцій у людей, які протягом кількох років працювали за екранами ПК, виявило зниження обсягу акомодації в порівнянні з віковою нормою і більшу частоту короткозорості в порівнянні з людьми того ж віку, не пов’язаних з комп’ютером. У осіб, які пред’являли вищеописані скарги, ці зміни були виражені різкіше. Дослідження впливу самої роботи з дисплеєм на зір показало, що за робочу зміну відбувається зменшення об’єму акомодації, і в деяких користувачів розвивається тимчасова короткозорість.

У сучасному житті без комп’ютера не обійтися. Але як із «неминучого зла» перетворити його на справді корисного помічника?
Зір та комп’ютер
* Не нехтуйте відвідуванням офтальмолога, і не займайтеся самолікуванням.
*Використовуйте спеціальні краплі для очей, що заміняють сльозу.
* Обмежте час роботи за комп’ютером не більше 4 годин на день.
* Робіть обов’язкові паузи під час роботи на близькій відстані через кожні 20-30 хвилин.
* Важливе значення має правильна організація робочого місця та раціональний режим роботи.

Особливо важливим є дотримання правил для дітей і підлітків, коли формування рефракції ще не склалося і надмірне навантаження може призводити до розвитку короткозорості. Дітям рекомендується проводити час у персонального комп’ютера лише з пізнавальною метою

Придбайте спеціальні окуляри з прогресивними лінзами, у яких зона ясного бачення відповідає переміщенню погляду під час роботи різних відстанях. Застосування таких очок у інтенсивних користувачів ПК дало зниження зорової втоми та покращення показників акомодації порівняно із звичайними окулярами у 85% працівників.

При дотриманні перерахованих рекомендацій зменшується кількість помилок, які здійснюють оператор, особливо в другій половині дня, йдуть дратівливість і головний біль, поліпшується емоційний стан. У окулярах з комп’ютерним фільтром зручно у приміщенні, освітленому штучними джерелами світла, (особливо люмінесцентними лампами), т.к. окуляри покращують спектральний склад світла, що потрапляє у вічі. У них комфортно на вулиці, у похмуру погоду – видно чіткіше та контрастніше, а в сонячний день вони не пропускають у вічі дуже активну короткохвильову частину спектру. Таким чином, окуляри з комп’ютерним фільтром можуть бути рекомендовані постійного носіння. А це дуже важливо, бо понад 50% комп’ютерників – люди в окулярах.

ВСІ ВИЩОПЕРЕЧИСЛЕНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ СЛІД ОБГОВОРИТИ З ОФТАЛЬМОЛОГОМ!

Сухість очей дуже поширена проблема серед користувачів комп’ютера. Вважають, що причин широкого поширення сухості очей серед користувачів комп’ютера кілька:
* Рідкісне моргання користувача при роботі на комп’ютері (частота моргання становить приблизно третину від звичайної частоти);
* широко розплющені очі при розгляданні зображення на моніторі, це призводить до збільшення швидкості випаровування сльози з поверхні ока.

Для зменшення синдрому «сухого ока» при роботі на комп’ютері слід передусім забезпечити правильні умови роботи:
* правильно встановити екран монітора (центр на 10-20 см. нижче очей користувача)
* вибрати правильну відстань (не менше 50 см.) до монітора
*крім того, користувачам комп’ютера слід нагадувати про необхідність частіше моргати при перших ознаках сухості очей
* слід так само час від часу закрити очі і зробити кілька кругових (обертальних) рухів
* корисно влаштовувати 2-х – 3-х хвилинні перерви при роботі на комп’ютері , фокусуючи погляд на дальню відстань.

- Advertisement -
- Advertisement -