Дисгормональне захворювання: Мастопатія

- Advertisement -

Якщо ви намацали у молочній залозі якесь ущільнення

або у вас з’явилися біль у грудях, треба обов’язково проконсультуватися у лікаря, адже це може означати появу серйозного захворювання.

За різними даними, від 20 до 60% всіх жінок страждають на мастопатію. Найчастіше вона турбує молодь, оскільки це захворювання пов’язане із порушенням концентрації жіночих статевих гормонів в організмі.

Мастопатія – це порушення структури молочної залози. У ній розростається сполучна тканина та з’являються кісти. Найчастіше передрак молочної залози розвивається саме тлі мастопатії.

Причини виникнення мастопатії:

У середині менструального циклу концентрація естрогенів повинна зменшитися, проте з низки причин цього немає. Тканини в молочних залозах, що “виросли” під час дії естрогенів, не приходять до колишнього стану. Місяць за місяць вони накопичуються і ущільнюються, що викликає неприємні відчуття.

Симптоми мастопатії:

Груди нагрубає і болить перед початком місячних;

У грудях намацуються ущільнення;

Спостерігаються жовті або зелені виділення із соска;

Якщо у виділень із соска кров’янисте забарвлення – схоже, що це передраковий стан, і тоді вже беззастережно треба поспішати до лікаря. До речі, больових відчуттів при цьому може і не бути, вони не завжди супроводжують передраку.

Мастопатія є доброякісною пухлиною, але іноді вона може перерости в злоякісну. Тому жінці необхідно проводити самообстеження молочних залоз.

Пальпація – тобто обмацування – здійснюється подушечками пальців. Ліву залозу треба пальпувати правою рукою, а праву залозу – лівою. Робити це треба щомісяця на 5-7 день менструального циклу.

Особливу увагу потрібно приділяти верхній зовнішній ділянці грудей, яка розташовується ближче до пахви. Ця область найчастіше зазнає поразки. Звідси слід починати пальпацію і рухатися за годинниковою стрілкою, обмацуючи спочатку зовнішню половину грудей, а потім внутрішню. При цьому пальці повинні робити кругові або перебирають рухи – сильно натискати на груди не треба.

Проводити цю процедуру треба уважно, не кваплячись, краще лежачи. Будь-яка зміна порівняно з попереднім самообстеженням – привід для звернення до лікаря.

Але не всі новоутворення можна промацати – це залежить від його розміру та глибини знаходження. Заважає точній діагностиці при пальпації також загальне ущільнення при вираженій мастопатії.

Залежно від типу новоутворень діагностика проводиться за допомогою мамографія або УЗД. За допомогою ж мамографія можна виявити пухлини розміром всього кілька міліметрів. За допомогою ультразвуку краще видно кісти при фіброзній мастопатії. Але УЗД часто не дозволяє виявити злоякісні утворення. Остаточний діагноз можна встановити тільки зробивши пункцію молочної залози.

Методи лікування:

У кожному конкретному випадку вони є свої. Терапія підбирається індивідуально. Іноді призначається прийом вітамінів А та Е, іноді прописуються певні біологічно активні добавки.

Коли мастопатія спричинена змінами у гормональному фоні, то за результатами аналізу крові можна підкоригувати його прийомом необхідних гормонів. Це зменшить ризик розвитку передраку молочної залози. Симптоми мастопатії можуть зникати або зменшуватися вже через 2-3 місяці від початку прийому контрацептивів. Якщо цього не сталося, то лікар повинен задуматися про зміну препарату – цілком імовірно, співвідношення гормонів було підібрано не зовсім правильно.

При мастопатії дуже важлива дієта. Було доведено, що протягом хвороби несприятливо позначається споживання кави, коли та какао. Ці напої повинні якомога рідше з’являтися у раціоні жінки.

А ось деякі відомі продукти, навпаки, здатні захищати майже всі захворювання молочних залоз, зокрема мастопатії. Подібною дією маєкапуста . У ній містяться індоли – речовини, які благотворно впливають на гормональне тло жінки.

Ще дуже добре їсти більше соєвих продуктів – соєвого сиру, соєвого борошна, соєвого молока або соєвого м’яса.

Але навіть ці профілактичні заходи не зможуть, напевно, вберегти від захворювання на передрака. Тому так потрібен постійний контроль лікаря.

Лікування ж у разі виявлення передрака – лише хірургічне. Лікарям часто вдається зберегти орган і обійтися без променевої та хіміотерапії, але якщо хвороба вчасно виявлена. Якщо дочекатися другої стадії раку, то, напевно, доведеться видаляти вже всю залозу.

Контроль лікаря:

Періодичність обстежень у мамолога залежить від віку, спадковості, наявності гінекологічних захворювань:

Жінкам, які не мають жодних скарг, після 35 років треба відвідувати мамолога раз на два роки.

Якщо є мастопатія або ознаки мастопатії – один раз на півтора роки.

Якщо ж близькі родичі мали проблеми з молочною залозою, то після 30 років відвідувати мамолога треба мінімум раз на рік.

- Advertisement -
- Advertisement -