Бажаєте бути здоровою? Тоді посміхайтеся, смійтеся та регочіть!

- Advertisement -

Що тільки не вивчає сучасна наука!

Ось, наприклад, гелотологія. Ви не знаєте, що таке? Гелотологія (gelos у перекладі з грецької мови – сміх) – наука, що досліджує вплив на організм сміху.

Як стверджують фахівці, які займаються гелотологією, сміх – справа серйозна. Гелотологи всього світу регулярно проводять свої конференції і навіть конгреси. Вчені мужі обмінюються досвідом у справі вивчення сміху. Хоча досі фахівці не впевнені, що знають про природу сміху абсолютно все, проте їм достовірно відомо, що сміх таїть у собі потужний потенціал, з його допомогою навіть можна лікувати людей.

Людина сміється
З давніх-давен люди помітили, що з усіх тілесних рухів, що приголомшують тіло і душу разом, сміх є найздоровіше: він підбадьорює життєву силу у всіх органах. Багато народів вдавалися до лікувальної сили сміху при лікуванні хворих на фізичні та психічні хвороби. Наприклад, існували спеціально розроблені методики, створені задля оздоровлення сміхом душевнохворих. Лікарі середньовіччя наказували своїм занемоглим володарям блазнівські забави, щоб прискорити їхнє одужання.

Про цілющу силу сміху знали всі комедіографи, починаючи з Арістофана, давньогрецького поета, який жив до нової ери і написав десятки комедій. Про користь сміху говорили багато відомих людей. Франсуа Рабле, французький письменник 16 століття, у своїх медичних трактатах висловлював ідеї про сприятливий вплив сміху та веселого настрою на фізіологічні процеси. Він навіть наказував хворим разом із іншими призначеннями читання свого роману «Гаргантюа і Пантагрюель», повного «сміховинних дивацтв, солоних жартів та непристойностей». Німецький філософ 19 століття Фрідріх Ніцше вустами персонажа свого відомого твору «Так казав Заратустра» радив: «Десять разів ти маєш сміятися протягом дня і бути веселим: інакше тебе вночі турбуватиме шлунок, це батько скорботи».

Лікування сміхом
Вважається, що основи сучасної сміхотерапії було закладено у сімдесяті роки 20 століття. Послідовники цього лікування посилаються на практику Нормана Казінса, американського журналіста, який провів над собою своєрідний експеримент. Протягом кількох місяців він дивився комедійні фільми, читав збірки анекдотів та приймав вітаміни. «Супердоза вітаміну С і супердоза сміху» – так визначається метод лікування, що щасливо виправдав себе. Журналіст позбувся важкої хвороби кісток і згодом організував при університеті в Лос-Анджелесі кафедру вивчення проблем сміху та лікування ним пацієнтів.

Нині США кількість сміхотерапевтів перевищує кілька сотень. У різних лікарнях є кімнати сміху. У них безнадійним хворим показують класичні комедії та програють аудіокасети з концертами відомих гумористів. Подібна практика часом веде до того, що до пацієнта повертається втрачене бажання жити та протистояти хворобі.

Ідею створення «швидкої допомоги клоунів» було реалізовано засновником Бостонського цирку Майклом Крістенсеном, коли від раку помер його брат. Після першого виступу Майкла з групою товаришів у дитячому шпиталі він зрозумів, що це справа його життя. Протягом наступних років аналогічні бригади «швидкої допомоги клоунів» були організовані в Нью-Йорку та інших госпіталях Бостона. Потім ідея була «експортована» до Франції, Німеччини, Бразилії та інших країн, де існують об’єднання клоунів-лікарів, які відвідують тяжкохворих дітей.

Лікування сміхом набуває все більшого поширення. Зокрема, у деяких країнах сміхотерапію успішно застосовують при сексуальних розладах та реабілітації жертв згвалтування. На думку медиків, сміх і жарти особливо позитивно впливають на людей, які страждають на захворювання, пов’язані з постійними больовими відчуттями. У цьому сміх покращує загальний стан організму, полегшує лікування. Вчені довели, що позитивні емоції підвищують опірність організму і, навпаки, негативні – ведуть до хвороб.

Сміх – це особливий спосіб дихання
. Кінцевий ефект сміху подібний до йоговської дихальної гімнастики. Оптимізація дихання у процесі сміху різко покращує кровопостачання органів та тканин, нормалізує артеріальний тиск. Автоматично покращується і самопочуття людини, її настрій.

Під час сміху вдих продовжується і стає глибшим, а видих, навпаки, коротшає і стає інтенсивнішим, отже легені повністю звільняються від повітря. Газообмін при цьому прискорюється втричі-вчетверо.

Багато людей дихають поверхнево: відкритим ротом та без пауз. Таке дихання веде до респіраторного алкалозу, спричиняє нервово-м’язову збудливість. Подібний стан притаманний нерішучих, боязких людей, яких мучать різні страхи. Специфічне “сміхове” дихання допомагає боротися з алкалозом, долати почуття страху.

Сміх живота
Якщо гарний настрій для вас – рідкість, спробуйте викликати його. І тому існує спеціальне вправу – сміх живота. Сядьте на стілець, випряміть спину, ноги поставте на ширину плечей, руки покладіть на живіт. Увімкніть касету зі смішною для вас комедією. Смійтеся так, щоб руками відчувати коливання свого живота. Такий сміх, стрясаючи черевну порожнину, масажує внутрішні органи, приносить вам задоволення, лікує вас.

Черевний сміх частково замінює подих животом, дуже важливе для гарного самопочуття. Люди втратили здатність до глибокого черевного дихання, адже саме так дихають новонароджені. Наше метушня життя змушує нас до коротких і швидких вдихів – видихів. Занепокоєння дихання обмежується дією верхньої частини легень. Коли ми безтурботно регочем, мимоволі дихаємо животом.

Частіше усміхайтеся
Коли людина сміється чи усміхається, у неї скорочуються м’язи обличчя, які використовуються рідко порівняно з іншими групами м’язів. Якщо в дітей віком вираз обличчя змінюється постійно, то дорослі використовують обмежений набір мімічних прийомів. А даремно! За спостереженнями вчених, існує взаємозв’язок між активністю м’язів обличчя та кровопостачанням головного мозку. Крім того, усміхнене жіноче обличчя зазвичай подобається чоловікам більше, ніж серйозне, неусміхнене, тим більше – нахмурене.

Хочете у … спортзалі
Користь сміху можна порівняти з користю фізичних вправ. Вважають, що сміх протягом 30 секунд і трихвилинне веслування мають однаковий вплив на серцево-судинну систему. Крім того, сміх сприяє підвищенню ефективності тренувань. Той, хто виконує фізичні вправи в пригніченому стані, зазвичай не отримує належного оздоровчого ефекту. Якщо людина перебуває у хорошому настрої і часто сміється, аналогічне навантаження помітно покращує її самопочуття.

Сміх проти онкології
В Австрії вийшла книга Зигмунда Фойєрабенда «Сміх лікує рак». Автор пише: «Сміх має народжуватися у глибині душі, він не визнає фальшу. Сміх – це думка. Хвороба – теж. Але в однієї людини не може бути двох світоглядів. Одне має перемогти. Постарайтеся, щоб переміг сміх…»

Сміх проти алергії
Сміх може допомогти у лікуванні деяких алергічних захворювань, і доведено це під час експерименту. Хворі на алергію хворі отримали ін’єкції свого алергену і були посаджені перед телевізором. Вони реготали над комедією з Чарлі Чапліном. Результат з’явився вже за півтори години після початку сеансу. Як саме сміх зменшує шкірні прояви, невідомо. Ймовірно, веселощі знімають стрес, який, як відомо, пригнічує захисні імунні реакції організму.

Сміх проти стресу
Основоположник вчення про стрес Ганс Сельє говорив, що при психічних навантаженнях стрес однаково успішно знімається як адекватною фізичною роботою, так і позитивними емоціями, оскільки в обох випадках у залозах внутрішньої секреції виробляються речовини – антистресори. У людини, що сміється, зменшується викид «стресових гормонів» – кортизону і адреналіну – і стимулюється виділення ендорфінів, що викликають почуття задоволеності.

Виявляється, не тільки радість викликає усмішку, а й усмішка рефлекторно стимулює вироблення так званих гормонів задоволення та радості – ендорфінів. Вони зміцнюють природний захист організму і є природними протиотрути від депресії.

Вижити ціною … гумору
Відомі численні випадки, коли, наприклад, хворі на рак, військовополонені або заручники не втратили почуття гумору і завдяки цьому зберегли душевну бадьорість, здатність адаптуватися до ситуації, прийняти вірні рішення і, зрештою, вижили. Тому практичні американці поставили посмішку та сміх на суто ділову основу. Вже кілька років проводяться «семінари з гумору» з керівним складом відомих фірм і навіть із командуванням ВПС США.

Як правило, саме на роботі люди найчастіше схильні до стресів, і чим психологічний тиск більший, тим напруженіші співробітники, а значить, їхня нервова система стає більш крихкою. На деяких підприємствах проводяться заняття «гуморобикою». Наприклад, аудиторії пропонується така вправа: стати – зітхнути – розсміятися. Після нетривалого зусилля змусити себе посміхатися чи реготати, з’являється можливість відчути себе хоч трохи краще.

Гумор взагалі нелегка робота. Лише проблеми приходять самі собою. А ось здатність радіти слід у собі розвивати. Дуже важливо в будь-якій ситуації відчути абсурдність нещастя або невдачі, що спіткали вас. Наприклад, моя приятелька постійно возить у бардачку своєї машини клоунський ніс. Вона надягає його, коли повертається увечері з роботи. В автомобільній «пробці» одягає його, дивиться, як реагує на неї інші водії, і регоче разом із ними. Це куди краще, ніж обурюватися, лаятись і через скло непристойно жестикулювати.

Так що не втрачайте будь-якої можливості посміятися. Вчіться звертати увагу на комічне у нашому житті. Щоб завжди залишатися молодою та красивою, необхідно якомога більше сміятися, не втрачати почуття гумору та любити життя у всіх його проявах.

попередня статтяДієти з темпераменту
наступна статтяЦілющі секрети буряків
- Advertisement -
- Advertisement -