Цілющі секрети буряків

- Advertisement -

Коренеплоди буряків, як і моркви, добре зберігаються тривалий час, тому його свіжий сирий сік можна використовувати в їжу цілий рік.

Буряк широко культивується, а в дикому вигляді росте по всьому північному узбережжю Середземного моря. Листя столового буряка містить майже той самий набір поживних речовин, що й коренеплоди. Їх теж корисно вживати у їжу.

На Русі буряк з’явився у X ст. і дуже скоро зайняла важливе місце серед овочів у харчуванні. А починаючи з ХІХ ст. бурякові цукру вже використовуються у виробництві цукру. Перший цукровий завод був побудований неподалік Тули в 1802 р. У складі бурякових цукрів 90% займає сахароза. Глюкоза та фруктоза представлені менше.

Буряк містить також багато пектинових речовин. Як відомо, вони захищають організм людини від руйнівної дії радіоактивних елементів, а також важких металів. Пектини не дають розвиватися у кишечнику шкідливим мікроорганізмам, беруть участь у виведенні холестерину.

Сік буряків багатий азотистими сполуками та насамперед білками. Небагато овочів може зрівнятися з буряком за наявністю амінокислот. З бетаїну (азотистої сполуки) в організмі людини утворюється холін. Ця речовина має протисклеротичну властивість, протидіє ожирінню печінки. Велику роль у проведенні нервових імпульсів грає похідна від холіну речовина – ацетилхолін.

При захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів рекомендують з’їдати натщесерце щодня 100-150 г свіжого сирого буряка і випивати по 0,5 склянки 3 рази на день за 20 хвилин до їди суміші соків буряків, моркви, огірка (1:1:1).

У соку буряків міститься багато заліза, тому він найцінніший із усіх овочевих соків для поліпшення складу крові та утворення еритроцитів. Особливо корисний жінкам, їм рекомендується пити у суміші з морквяним соком не менше 0,5 літра бурякового соку на день. Під час менструацій добре випивати щодня по келих бурякового соку 2-3 рази на день. Найкращий ефект, ніж штучні лікарські препарати, дає сік буряків у клімактеричний період.

Потрібно знати, що навіть у невеликих кількостях буряковий сік діє на організм очищувально, тому при його вживанні може відчуватися нудота або запаморочення. У початковому періоді пити буряковий сік рекомендується в суміші з морквяним (морквяний переважає). Поступово пропорції змінюються, і 1 – 1,5 склянки бурякового соку, що випивається 2 рази на день, буде достатньо для вашого організму.

Буряк сік багатий йодом, марганцем, міддю, цинком. Останні три елементи впливають на процеси кровотворення та обміну речовин, на функції статевих залоз. Цинк підтримує дію інсуліну, підвищує гостроту зору, його активно потребує організм у разі інфаркту міокарда. Калій, що міститься в буряках, корисний при лікуванні гіпертонічної хвороби, захворювань серцево-судинної системи, атеросклерозу. Червоні пігменти соку зміцнюють капіляри, розслаблюють спазми судин, знижують тиск крові.

Для отримання бурякового соку краще використовувати червоні сорти, без білих прожилок.

З лікувальною метою буряк застосовують споконвіку. Так, при гіпертонії, спазмах судин, а також як легкий проносний і заспокійливий засіб рекомендують пити сік буряків у суміші з журавлинним (2:1) або з медом (1:1). При запорах буряковий сік п’ють натще.

Буряковий сік необхідний людям, які страждають на захворювання печінки. Дуже корисний при весняній втомі, недокрів’ї, занепаді сил після хвороби.

Народна медицина рекомендує буряковий сік при ракових захворюваннях – 0,5 склянки 3-4 рази на день натще. Протипухлинна властивість соку буряків ще недостатньо вивчена, але деякі досліди на тваринах дають позитивний ефект. Буряковий сік також має протизапальну та ранозагоювальну дію. У вигляді примочок його використовують при наривах та виразках.

Це добрий засіб. при нервових навантаженнях, стресових станах, безсонні. Буряковий сік покращує пам’ять, особливо при атеросклерозі, що розвивається. І звичайно, ці цінні ліки при гіпертонії. У всіх цих випадках буряковий сік добре пити перед сном.

- Advertisement -
- Advertisement -