Дієта Аткінса – для любителів смачно поїсти

- Advertisement -

Звучить ідеально: дієта, яка допускає необмежену споживання м’яса, сиру та сметани, і при цьому нібито забезпечує стабільну втрату ваги!

Незважаючи на активну пропаганду з боку струнких голлівудських зірок, дотримуватись білкових дієт з низьким вмістом вуглеводів на кшталт дієти Аткінса набагато важче, ніж можна собі уявити.

Що таке дієта Аткінса?

В основу дієти Аткінса покладено наступна теорія: зменшення споживання продуктів з високим вмістом очищених вуглеводів, наприклад, цукру, хлібобулочних і макаронних виробів, каш та інших «бакалійних» продуктів з низьким вмістом жиру, допомагає зменшити кількість інсуліну, що виробляється в організмі. Високий рівень вмісту в організмі інсуліну призводить до того, що будь-яка їжа негайно перетворюється на жир і утворює відкладення, тому зменшення рівня інсуліну нібито неминуче має призвести до втрати ваги. У принципі, результати дієти Аткінса помітні вже у кілька тижнів.

На думку доктора Аткінса, наш щоденний раціон надто насичений вуглеводами. Він вважає, що продукти з високим вмістом вуглеводів, низьким вмістом білків та жирів (які активно пропагують урядові організації та професійні дієтологічні асоціації, наприклад, Американська Дієтологічна Асоціація (American Dietetic Association), Американська Медична Асоціація (American Medical Association), Американська American Heart Association) і Британська Дієтологічна Асоціація (British Dietetic Association) лише збуджують апетит і майже не втамовують голод, на відміну від продуктів, що містять мало вуглеводів, але багато білків і жирів.

Відповідно до теорії доктора Аткінса, дотримання його дієти та виключення з раціону очищених вуглеводів дозволяє:

* Запалити замість вуглеводів жирові відкладення і завдяки цьому швидко схуднути.

* Забути про почуття голоду між їдою завдяки тому, що білкові дієти краще задовольняють голод, ніж вуглеводні дієти. Оскільки білок повільніше засвоюється організмом, білкові дієти також сприяють стабілізації рівня вмісту цукру в крові, що може запобігти втомі, депресії, головному болю, болю і спазмів у м’язах і суглобах.

* Поліпшити загальний стан здоров’я – разом з жиром ви позбавляєтеся і токсинів, які містяться в жирових клітинах.

Наукова точка зору

З наукової точки зору, втрату ваги за дієтою Аткінса можна обґрунтувати дуже просто. При споживанні незначної кількості вуглеводів (які є основним джерелом енергії) організм перетворюється на так зване «кетогенний» стан, у якому джерелом енергії служать запаси жиру. В результаті, ви починаєте швидко спалювати жир і як наслідок втрачати вагу. Цей процес також стимулює вироблення в організмі речовин під назвою «кетони», що спочатку викликає у тих, хто дотримується дієти почуття, близьке до ейфорії. Більшість людей, які дотримуються білкових дієт, не почуваються ущемленими протягом перших кількох днів, оскільки вони харчуються продуктами з високим вмістом жирів.

Недоліки

Основний недолік дієти Аткінса та інших білкових дієт полягає в тому, що цей кетогенний стан шкідливий для здоров’я з кількох причин. По-перше, мозок потребує «паливу», функцію якого виконує глюкоза (отримана з вуглеводів). При спалюванні жиру і звільненні енергії (коли ви дотримуєтеся дієти з низьким вмістом вуглеводів), в організмі виробляється менше глюкози, а кетони, що виробляються, не можуть стати повноцінною її заміною для енергетичного підживлення мозку.

По-друге, організм намагається вивести кетони через нирки та печінку, тому на ці органи припадає особливо тяжке навантаження. Крім того, після декількох днів підвищеного рівня кетонів в організмі з’являється відчуття слабкості, нудота, запаморочення, безсоння, дратівливість, відбувається зневоднення організму, а в деяких особливо тяжких випадках навіть проблеми з нирками. Такий кетогенний стан може бути особливо небезпечним для хворих на серцеві захворювання, гіпертонію, хвороби нирок та діабет.

Дотримання дієти Аткінса

Дотримання дієти Аткінса протягом кількох тижнів не надто корисне для здоров’я і навіть шкідливо, і ось з яких причин:

* Білкова їжа, наприклад, м’ясо, яйця та сир також містять багато насичених жирів, що є відомим фактором ризику, який може спричинити підвищення рівня холестерину в крові та збільшує ймовірність розвитку хвороб серця.

* Білкові дієти сприяють зменшенню рівня вмісту кальцію в організмі, що може спричинити остеопороз.

* При дотриманні білкової дієти люди, які страждають від різних захворювань, наприклад, хвороби нирок або печінки, схильні до ризику розвитку ще більш серйозних захворювань, іноді навіть з летальним кінцем. Це спричинено тиском на нирки та інші органи, через які організм намагається вивести кетони та інші сполуки на кшталт сечовини (побічний продукт розпаду білка).

Перевірено та випробувано

Багато людей, які випробували дієту Аткінса, стверджують, що вона дійсно допомогла їм скинути зайву вагу набагато швидше ніж дієти з невеликим вмістом жиру. Тим не менш, інші впевнені, що швидка втрата ваги пояснюється тим, що дієта виключає багато стандартних продуктів харчування, наприклад, фрукти, овочі, хліб та каші. Крім того, обмежений список дозволених продуктів ускладнює дотримання такої дієти протягом тривалого часу. Як і після будь-якої іншої дієти, після дієти Аткінса люди повертаються до нормального раціону харчування та набирають скинуту вагу.

Висновок

Хочете схуднути і мрієте про струнку фігуру? Найкращий спосіб скинути вагу – регулярні заняття спортом та скорочення споживання калорій. Ніколи не виключайте з раціону продукти певної групи, дієта має бути збалансованою. Зрештою, саме зайві калорії, а не вуглеводи перетворюються на жирові відкладення.

Запорука ефективної втрати ваги та подальшої її підтримки – збалансована дієта, багата фруктами та овочами, крохмалистими вуглеводами та білками.

попередня статтяЩо ми знаємо про грип?
наступна статтяЯк погладшати
- Advertisement -
- Advertisement -