Пора спати, або Методи протидії безсонню

- Advertisement -

Повертаєтеся в ліжку, а сон ніяк не приходить?

Намагаєтеся позбавитися нав’язливих думок і заснути міцним сном, а його все немає? Поговоримо про те, що таке безсоння і як можна його позбутися.

Безсоння? Ви про що?

Безсоння – це розлад сну, який характеризується нездатністю заснути протягом значного періоду часу вночі. Люди, які страждають від безсоння, зазвичай не можуть заплющити очі більше ніж на кілька хвилин, повертаються і ніяк не можуть знайти те саме положення, в якому вони зможуть заснути.

Визначення поняття

Термін “безсоння” означає повну відсутність сну, але на практиці він трактується ширше, як “розлад сну, що проявляється порушенням засинання, переривчастим поверхневим сном та/або передчасним пробудженням”. Найбільше скарг при будь-яких захворюваннях пов’язані з порушеннями сну чи засипання. Відомо, що у США прямі та непрямі річні витрати, пов’язані з порушеннями сну, оцінюються приблизно у 100 млрд доларів (!).

Причини безсоння

У здорової людини тимчасове безсоння може бути викликане надмірним нервовим збудженням, або дією нейротропних медикаментів (фенамін та ін.). Причини безсоння визначають тактику та стратегію її лікування. Нерідко безсоння є лише проявом того чи іншого психічного чи соматичного захворювання.

Діагностика безсоння повинна бути заснована на аналізі всіх відомостей анамнезу, клінічної картини, повинна включати оцінку індивідуального хронобіологічного стереотипу (тип «сова» або «жайворонок»), визначення його відповідності способу життя.

Негативний вплив на структуру сну має змінна робота, авіаперельоти зі зміною часового поясу.

Види безсоння

Розлади сну включають понад 80 приватних порушень сну, з яких майже половина припадає на інсомнію.

Хронічна безсоння – це безсоння, яке триває кілька ночей поспіль. Хронічна безсоння вважається серйозним розладом, оскільки вона порушує природний цикл сну, який важко відновити. Не визначено, що таке безсоння – симптом, синдром чи самостійне захворювання.

Загальними класифікаційними ознаками , необхідними для діагнозу, є:

• скарги на погане засипання та/або на погану якість сну

; • порушення сну відзначаються не менше 3 разів на тиждень протягоммісяця

;

нездужання або порушення соціального та професійного функціонування, викликане незадовільною тривалістю та/або якістю сну.

Лікування безсоння

Для лікування безсоння необхідно дотримуватись наступних заходів:

• уникати вживання продуктів, що містять кофеїн та стимулятори: кава, більшості сортів чаю, кока-коли, пепси-коли, тонізуючих напоїв, шоколаду та інших;

• вечеряти не пізніше ніж за три години до сну;

• вживати на вечерю молочні та овочеві страви без гострих приправ;

• не приймати перед сном ліки, крім заспокійливих;

• влаштовувати прогулянки перед сном за нестачі рухової активності;

• спати на зручному, в міру м’якому, великому і рівному ліжку;

• уникати у ліжку читання, комп’ютерних відеоігор, перегляду телевізора тощо;

• завжди спати в темряві та тиші при закритих жалюзі та шторах, оскільки в темряві активніше виробляється мелатонін — спеціальна речовина, що є природною снодійною і викликає швидку релаксацію організму;

• лягати спати і вставати вранці в той самий час;

• уникати денного сну.

Слід також зазначити, що часто безсоння є симптомом глибшої проблеми: фізичної (такі як порушення дихання уві сні) або психологічної (наприклад, депресії). У разі корисно звернутися до психолога чи лікаря, залежно від проблеми.

Безсоння та снодійні засоби

В даний час у лікуванні розладів сну важливе місце займає фармакотерапія. За даними останніх досліджень дефіцит магнію часто призводить до нервового перенапруги та стресів, і тому прийом магнію має бути складовою будь-якої дієтологічної програми для поліпшення сну. Однак слід врахувати, що снодійні засоби мають досить широкий спектр протипоказань і побічних ефектів, тому застосовувати їх тривало (а особливо без призначення лікаря) категорично заборонено.

- Advertisement -
- Advertisement -