Нетрадиційна медицина: те, що ви не знали

- Advertisement -

Нетрадиційна медицина, також звана альтернативною медициною, неконвенційною медициною або некласичною медициною, — це підходи до попередження та лікування хвороб людини, вибір конкретної тактики в яких на відміну від загальновизнаної медичної практики ґрунтується не так на вивченні причин та механізмів хвороби, як на оцінці її проявів .

Цікаво, що більшість цих підходів мають глибоке історичне коріння і, формально, є більш традиційним і класичним, ніж сучасна медицина, яка з’явилася відносно недавно.

Основні терміни та поняття

Терміни “нетрадиційна медицина”, “альтернативна медицина”, “неконвенційна медицина”, “некласична медицина”, “натуропатія” визначені недостатньо чітко і нерідко використовуються в різних сенсах.

Іноді під нетрадиційною, чи альтернативною, чи неконвенційною медициною розуміють будь-які новаторські (венчурні) медичні проекти.

Комплементарною медициною іноді називають альтернативні підходи, які застосовуються спільно з методами конвенційної медицини.

Різновидом нетрадиційним є і традиційна медицина.

Історія поняття

Поняття виникло у XX столітті у зв’язку з наростаючими відмінностями у підходах загальновизнаної медицини, заснованих на вивченні механізмів захворювань, та підходах нетрадиційної медицини, що базуються, як і раніше, на оцінці проявів хвороби.

Доводи за та проти

Ефективність методів нетрадиційної медицини при лікуванні різних захворювань у клінічних випробуваннях вивчена вкрай слабко. Окремі випадки як позитивних, і негативних результатів лікування є доказом чи показником ступеня ефективності лікування з низки причин. Однією з них є «ефект плацебо», коли покращення у стані частини хворих виникає, незважаючи на відсутність лікувального впливу, лише завдяки їх впевненості в тому, що вони приймають дієві ліки. Позитивний ефект може спостерігатися під впливом психологічного впливу лікаря на пацієнта.

Існує думка, що методи нетрадиційної медицини, незважаючи на простоту, значно складніше в освоєнні в порівнянні з підходами загальновизнаної медичної практики. Цей факт поряд із фактичною відсутністю контролю за якістю підготовки фахівців з нетрадиційної медицини призводить до того, що її методи часто дискредитуються. Згідно з наведеною думкою, складнощі з підбором грамотних фахівців впливають і на ті небагато клінічних випробувань, які проводяться з метою оцінки ефективності її підходів.

Методи нетрадиційної медицини

Гомеопатія

Гомеопатія заснована на уявленні про можливість лікування під впливом на організм речовини або препарату, що викликає при прийомі всередину такі ж прояви, що і хвороба, яку необхідно вилікувати. Однак, щоб уникнути загострення хвороби перед лікуванням, речовина вживається в дуже низьких концентраціях, препарати можуть розлучатися аж до повного зникнення молекул з розчину.

Інші методи

• Натуропатія (траволікування (фітотерапія), аромотерапія, фунготерапія (лікування грибами), апітерапія (лікування продуктами бджільництва), таласотерапія (лікування морськими водоростями, солями, грязями), гірудотерапія (лікування п’явками), водолікування (водіння
) ) та традиційна китайська медицина
• Акупресура (точковий масаж)
• Аюрведа
• Біоенергетика
• Космоенергетика
• Тибетська медицина
• Гіпнотерапія
• Мануальна терапія
• Шіацу
• Остеопатія
• Магнітотерапія
• Енергетична медицина
• Імідж-терапія та інші методи медичного цигуна

Деякі з перерахованих методів мають обмежене застосування у традиційній медицині (комплементарна терапії або при лікуванні хронічних захворювань, що не загрожують життю.

- Advertisement -
- Advertisement -