Хороші зуби треба заслужити. 10 заповідей краси та здоров’я

- Advertisement -

Поширена така думка, що хороші зуби передаються нам “у спадок”, закладаються генетично.

Спочатку це, звісно, ​​так. Але в результаті – наші зуби виглядають так, як ми того заслужили.

Заповідь 1. Робіть профілактичні візити до стоматолога

Усі, мабуть, чули, що відвідувати стоматолога потрібно профілактично раз на півроку. А хто відвідує? Ну, якщо чесно, то одиниці. Зазвичай до стоматолога біжать, коли турбують зуби, та й то не відразу після появи перших ознак. Але турбота про зуби полягає не в тому, щоб їх своєчасно лікувати, а в тому, щоб не довести їх до необхідності лікування.

Відвідуючи раз на півроку стоматолога, ви отримуєте комплекс профілактичних заходів:
• своєчасна діагностика ушкоджень зубів або ясен на початкових стадіях
• видалення твердих і м’яких, над- і підясенних зубних відкладень (зубний камінь)
; • полірування поверхні зубів
; Заповідь 2. Чистіть зуби за всіма правилами Самі стоматологи стверджують, що правильне чищення зубів на 90% дозволяє зберегти зуби здоровими протягом усього життя. І це легко зрозуміло.

Хто головні вороги зубів? Карієс, гінгівіт, пародонтит. Це все інфекційні процеси, що викликаються бактеріями. І завдання кожної людини – регулярне видалення цих бактерій із ротової порожнини, що й дозволяє зробити чищення зубів за всіма правилами гігієни. Таких правил небагато, але я майже впевнена, що більшість їх не дотримується. Перевірте себе.

З правил зубної гігієни випливає, що:
• Чистити зуби потрібно щонайменше 2 рази на день – вранці та ввечері.
• Кут, під яким має бути щітка під час чищення зубів – 45° стосовно області з’єднання зуба і ясна.
• Тримати зубну щітку, щоб було менше пошкоджень ясен, потрібно як кулькову ручку, а не як тенісну ракетку.
• Рухи зубної щітки вгору-вниз і вправо-ліворуч виключаються, натомість – треба рухати щіткою по малих колах, очищаючи за 1 круговий рух 1-2 зуби.
• Очищати потрібно передню поверхню зуба і задню.
• Щоб ретельно почистити зуб, потрібно щонайменше 2 хвилини (за дослідженнями на чистку зубів, як правило, витрачають максимум 30 секунд, тобто в 4 рази менше, ніж потрібно).
• Крім зубів, потрібно чистити поверхню язика та масажувати щіткою ясна.

Заповідь 3. Подбайте про зубну щітку

Насамперед, купуйте не дешеві зубні щітки. Не заощаджуйте на них. У щітці дуже важлива якість матеріалу, з якого виготовлена ​​щетина, форма щетини, ергономічність вигинів ручки. Врахуйте і те, що краї щетини повинні бути м’які, закруглені, щоб вона не впивалася в ясна. Перевагу краще віддати щітці, де площа під щетину невелика, це дозволить краще маніпулювати нею під час чищення зубів. Правильно вибирати щітки середньої жорсткості, тому що, з одного боку, щетина не повинна поранити ясна, але, з іншого боку, повинна їх масажувати.

• Після чищення зубів щетину на щітці слід помити з милом.
• Зберігати зубну щітку треба щетиною догори.
• Зубну щітку слід кожні 3 місяці замінювати на нову.

Заповідь 4. Правильно підбирайте зубні пасти

При підборі зубної пасти враховуйте наступне: •
найкращим чином на зуби впливають лікувально-профілактичні пасти, що містять кальцій, фтор і трав’яні збори
;
а зубним пастам на все життя, краще раз на 3 місяці їх замінювати. До попередніх можна після перерви повернутися.

До речі, багато стоматологів рекомендують проводити раз на 2-3 місяці семиденний “відбілюючий” курс для зубів звичайною харчовою содою.

Заповідь 5. Не нехтуйте зубною ниткою

Цим предметом гігієни взагалі мало хто користується, а дарма. Адже наліт між зубами навіть найкращою у світі зубною щіткою прибрати неможливо. Звичайно, ниткою потрібно користуватися обережно, рухи нею повинні бути вкрай дбайливими та повільними. У цій процедурі поспішати небезпечно. На думку стоматологів немає важливого значення, яку зубну нитку ви придбаєте (який саме фірми). Головне, не використовуйте з цією метою звичайну швейну нитку.

Заповідь 6. Полощіть рот після їди

Знаю, домогтися від себе виконання цієї заповіді – найважче. Відразу знайдеться тисяча аргументів, чому це не завжди можливо практично. Але, повірте, це відмовки. Варто лише один раз усвідомити, яка кількість бактерій залишається в слизовій після прийому їжі! І тоді вже вам не скласти ніяких труднощів після їжі усамітнитися на пару хвилин у туалетній кімнаті з 200-грамовою пляшкою питної води. Важливо не просто обполоснути рот, необхідно зробити кілька полоскательно-масажних рухів водою і потім процідити воду через зуби. Якщо умови дозволяють, то замість води краще, звичайно, використовувати трав’яний відвар ромашки, календули, шавлії.

Хтось запитає, а чи не простіше замінити цю процедуру жувальною гумкою? На крайній випадок підійде і вона тільки щоб була без цукру. Але кращого способу очистити слизову оболонку, ніж полоскання, повірте, ні.

Заповідь 7. Вибирайте їжу, за яку вам будуть вдячні зуби

Щодо правильного вибору раціону харчування, здавалося б, говорено переговорено. Але знову запитаю: а хто це дотримується? І знову ж таки відповім: одиниці.

Більшості здається, що якщо всерйоз морочитися вибором здорової їжі, то це можна все життя покласти. Для нервів – такий раціон, для схуднення – сякий, для імунітету – ще якийсь. Але насправді – це не так, бо поняття “здорова їжа” – універсальне для всього. Я зараз перерахую, що корисно/шкідливо для зубів, і ви зрозумієте, що це корисно/шкідливо і для решти. Просто в кожному випадку причини користі/шкоди мають свої нюанси, тільки й усього.

ШКІДЛИВО! Цукор (кращий друг карієсу та пародонтиту), концентрована кислота (руйнує мінеральні речовини, що відповідають за твердість зубів).

КОРИСНО!Продукти харчування, що містять фтор та кальцій. Фторована сіль, морська риба, зелений чай та деякі види мінеральної води. Сир, сир, лосось, кунжутне насіння, мигдаль, волоський горіх. Зелень (петрушка, кріп, кинза). Квасоля, соя, родзинки, курага, фініки та інші сухофрукти. Яблука, редиска, огірки. Що цікаво – шоколад (з’ясували, що він має виражений протизапальний ефект щодо слизової оболонки та ясен).

І ще. Стоматологи рекомендують пити фруктові напої через соломинку.

Заповідь 8. Вживайте їжу помірної температури

Ні для кого не секрет, що зуби дуже чутливі до холоду та тепла. Саме тому не рекомендують давати екстремальні навантаження. Наприклад, що обпалюють чай-каву або мінеральна вода з морозилки. А тим більше не слід поєднувати в одному прийомі їжі продукти різних температур: гаряче м’ясо та холодні мариновані гриби. Щоб виключити такі речі, досить гаряче і холодне подати на стіл заздалегідь, щоб до моменту їди страви придбали потрібну температуру.

Заповідь 9. Включайте до раціону достатньо твердої їжі

Тверда їжа (а саме її ретельне енергійне пережовування) – гімнастика для зубів, масаж ясен, каталізатор вироблення слини, що захищає слизову оболонку від бактерій. Салати та різні вишукані страви, це, звичайно, смачно. Але зате, як корисно з’їсти просто свіже яблуко, моркву чи редис. І навіть вибираючи між соком і свіжим фруктом, правильніше віддати перевагу фрукту.

Заповідь 10. Не забувайте про вітаміни

Для підтримки хорошого стану зубів необхідні вітаміни А, Е, С та вітаміни групи В. На жаль, ми не можемо забезпечити себе повною мірою цими вітамінами з продуктів харчування, але заповнити цей недолік можна пропиваючи курсами протягом року мультивітаміни.

Стан зубів це те, що неможливо приховати. Ми приречені регулярно демонструвати свої зуби: розмовляючи, посміхаючись, харчуючись на громадських заходах. А це означає, що турбота про зуби не може бути суто особистою справою кожного, адже це завжди наочно свідчить оточуючим про рівень нашої культури.

- Advertisement -
- Advertisement -