Віч-на-віч з монітором. Як уберегти зір від комп’ютера

- Advertisement -

Сучасна людина більшу частину свого життя не дивиться на зірки

І не спрямовує погляд мисливця в лісову хащі, де причаїлася непримітна видобуток… вона впивається очима у телевізор, екранчик телефону, плеєра, на рекламну листівку в метро. Ну і звісно, ​​на монітор незамінного комп’ютера. Сюди ми дивимося набагато частіше, ніж у вічі коханих – за що й розплачуємося. Наприклад, діоптріями.

Ворога треба знати в екран!
Наша зорова система погано пристосована від природи до роботи з комп’ютером. Зображення на екрані складається з мільярдів окремих точок, що світяться і безперервно мерехтять. Погодьтеся, утримувати весь цей рух досить непросто для наших очей. Складніше, ніж здається нашому мозку. Крім того, наш зір бінокулярний – а для сприйняття плоского зображення ця функція не потрібна. Тобто коли ми сидимо навпроти монітора, одне око з двох працює вхолосту. Так, ми цього не помічаємо, але, на жаль, факт залишається фактом – згодом неробоче око зледащить, а окуліст напише нещадний вирок «Асиметрія зору»…

Як звести шкоду від цього плоду прогресу до мінімуму? Є пара нехитрих правил!

Крок перший. Інспекція робочого місця.
Робоче місце має бути добре освітлене. Причому світло має рівномірно падати на кожну ділянку столу. На моніторі не повинно бути відблисків від лампи або від вікна. Навіть якщо в приміщенні достатньо світла, бажано придбати ще й настільну лампу (не більше 60 ватів) із щільним абажуром. До речі, місце лампи – лише ліворуч від монітора! Відповідно до санітарно-гігієнічних норм, відстань від зіниці до екрану повинна становити не менше 60-70 сантиметрів, при цьому його середина (по горизонталі) повинна бути приблизно на 10 градусів нижче за рівень очей, тобто на екран ви повинні дивитися зверху вниз.

Тепер потрібно перевірити, наскільки технічні налаштування екрана є комфортними для ваших очей. Не лінуйтеся, поекспериментуйте з яскравістю, насиченістю, контрастом, кольоровою гамою… Бляклий екран з низькою роздільною здатністю та дрібними значками – це нахабний злодій, який краде наш зір та нерви.

До речі, працювати потрібно в приміщенні, що добре провітрюється, інакше мігрень і біль в очах наступлять навіть при хорошому екрані.

Крок другий. Відпочинок для очей
Очам треба давати відпочити – це відомо нам ще зі шкільної лави. Тому, кожні 10 хвилин потрібно давати їм перепочинок.

Існують спеціальні програми для розслаблення очей, але наскільки комп’ютерні «примочки» ефективні – велике питання. Все ж таки краще, відпочивати поглядом на реальних об’ємних предметах, ніж на тих же віртуальних і плоских, що псують зір.

Хоча є й корисні програми! Наприклад, коли екран сам автоматично вимикається кожні 20 хвилин і не вмикається доти, доки очі господаря не відпочивають.

Ще один непоганий спосіб позбутися втоми і підбадьоритися – це масаж. Не варто інстинктивно терти бідні очі, роблячи повіки припухлими та розмиваючи туш навколо. Мета масажу – поліпшити циркуляцію крові, а для цього достатньо лише вказівним і середнім пальцями (чистими, зрозуміло!) пройтися по верхньому і нижньому століттям, повторивши рух 8-16 разів.

Крок третій. Фізкультхвилинка.
Ми тренуємо свої ноги та руки, щоб вони зберігали форму та слухалися нас. А ось про те, що очі теж потрібно тренувати, ми згадуємо надто пізно – коли діоптрії починають безслідно зникати.

За правилами гімнастику для очей краще проводити не менше трьох разів протягом робочого дня. Це не складно. Головне – зробити звичкою. Візьміть за правило, на початку дня оглядатися – поводити очима з кута в кут, з предмета на предмет, дивитися на кінчик носа, на машину, що стоїть далеко за вікном. Потім можна сідати і за комп’ютер, не забуваючи:
• кожні 1-2 години перемикати зір, вдивляючись у далечінь на 5-10 хвилин;
• робити прості вправи: моргати, дивитися вправо/ліворуч/вгору/вниз, сильно жмуритися 1-2 хвилини.

Найпростіша і найефективніша розминка для очей – фіксувати погляд по черзі на об’єкті поблизу та на предметі вдалині. Придумайте собі комплекс вправ, які будуть вам не в тягар, а краще кілька відразу – і чергуйте їх.

Крок четвертий. Компреси, краплі та вітаміни.
Зняти втому, позбутися косметичних проблем (мішків під очима, синців та червоних капілярів на білках) допомагають бабусині рецепти: компреси, промивання очей спитим чорним або зеленим чаєм, теплі примочки з відвару ромашки. У будь-якій аптеці можна знайти і спеціальні краплі, які знімуть роздратування – про вибір вам краще порадитись з офтальмологом чи фармацевтом. Ну і звичайно, не забувайте про моркву… Ви ж не бачили зайчиків у окулярах?

Зміцнити судини сітківки допомагають, окрім моркви, чорниці, чорної смородини, печінки тріски та зелені. А також шипшина (у вигляді настою або відвару) та журавлина.

Крок п’ятий. Не нашкодь!
Якщо ви вже носите окуляри, ніколи не підбирайте нові за принципом “подобаються-не подобаються”, “підходять-не підходять”. Діагностикою зору та підбором очок повинен займатися лише професіонал-офтальмолог або дипломований оптометрист. Важливо пам’ятати, що окуляри для роботи за комп’ютером потрібно вибирати окремо. І робити це потрібно, порадившись із фахівцем!

- Advertisement -
- Advertisement -