Вітаміни краси: чи варто сподіватися на диво?

- Advertisement -

Відомо, що половиною своєї краси жінки завдячують косметиці.

Що ж до 50%, що залишилися, багато хто з нас покладає надії на так звані «вітаміни краси» і біологічно активні добавки – ті самі, що покращують стан волосся, шкіри або нігтів. Спокуса перетворитися на Джоконду силами пластмасової бульбашки дійсно приваблива. Але чи вдасться фокус?

По суті, ці «вітаміни краси» – це різновид біодобавок або БАДів. А їм у нас не дуже довіряють, протиставляючи найчастіше лікам. Ще одним приводом для сумнівів стає занадто чіткий поділ заповітних баночок на «засоби для волосся і нігтів», а також на «коктейлі на допомогу 35-річним». Все це наводить швидше на думку про грамотну комерційну подачу. Тож чи варто купувати подібні кошти?

Скільки вішати в міліграмах?
Про те, що таке БАДи, ми вже писали в червневому номері в статті про засоби для зниження ваги. Але тоді йшлося про біологічно активні добавки, що допомагають досягти ідеальних форм. Цього ж разу йтиметься про вітамінно-мінеральні БАДи, тобто сполуки компонентів, покликаних заповнити добову потребу організму в необхідних речовинах та забезпечити здоров’я та красу шкіри, нігтів та волосся.

Як відомо, перша принципова відмінність біодобавки від ліків – у дозі складових його формулу речовин. БАД оперує малими дозами, просто тому що її мета – доповнити наш харчовий раціон речовинами, яких не вистачає. Такий підхід дозволяє прихильникам добавок говорити про безпеку вітамінів краси.
Цікаво, що межа між лікарською та нелікарською дозами інгредієнта визначається найчастіше за принципом «хто встиг – той і з’їв». Так, наприклад, французька фармацевтична компанія Beaufour Ipsen International зареєструвала свого часу препарат «Танакан» на основі 40 мг стандартизованого екстракту гінкго білоба. Тепер виробники БАД зобов’язані орієнтуватися на цю цифру – а отже, гінгко білоба в сучасній добавці завжди буде менше від горезвісних 40 мг. Це закон.

Вітаміни краси: чи варто сподіватися на диво
Взагалі рекомендована добова доза тієї чи цієї речовини у складі будь-якої добавки з 2004 року чітко регламентується Інститутом Харчування РАМН та занесена до спеціального списку-брошури “Рекомендовані рівні споживання харчових та біологічно активних речовин” – цього свого роду Біблію для виробників БАДів.
Друга важлива відмінність добавки від ліків – певний перелік компонентів, з якого можна її скласти. Інгредієнти виділяють із природних речовин (рослин, тваринної та мінеральної сировини) або аналогів, синтезованих у лабораторії. Також суворо обумовлюються компоненти, які повинні включатися до складу БАД (генетично модифіковані продукти, наркотичні, психотропні речовини, гормони, антибіотики та інших.).

Діляться добавки на три великі групи: нутрицевтики (речовини, які необхідні як доповнення раціону – вітаміни, мінерали, амінокислоти, поліненасичені жирні кислоти і так далі). Потім – парафармацевтики або «навкололікарські препарати» (тут відіграє роль кількість і ступінь активності діючої речовини) і еубіотики (бактерії для підтримки балансу мікроорганізмів в організмі та речовини, що сприяють їх росту). Нас, як ви розумієте, в даному випадку цікавить переважно перша група біодобавок.

І про конкретне…
Як же так виходить, що БАД вміє не просто підтримувати організм у порядку, а й вирішувати конкретні, наприклад, «косметичні» проблеми – скажімо, вирощувати шевелюру?

Вся справа в тому, що добавки – це свого роду каталізатори обмінних процесів в організмі, що мають як загальний вплив, так і специфічний ефект. За прикладом ходити далеко не треба: відомо, що вітаміни групи В не лише сприяють тонусу організму в цілому, а й допомагають зміцнювати нервову систему, впливають на стан шкіри, волосся та зору зокрема. Спрямований вплив інгредієнта можна посилити, змінюючи дозування у складі БАД – природно у межах дозволеного.

На жаль, більшість населення Росії відчуває цілорічний дефіцит вітамінів і мікроелементів. Це не вигадка і не страшна казка, яку розповідають продавці вітамінно-мінеральних комплексів, але абсолютно точно встановлений факт, відображений у величезній кількості державних документів. Продукти харчування не містять достатньої кількості корисних речовин, харчування сучасної людини неправильне за якістю та кількістю, а результатом цих процесів є стан передхвороби. Людина не хвора, але її стійкість до стресових факторів знижена. А проявами може бути і синьова під очима, і тьмяне волосся, і швидка стомлюваність, і зниження настрою. Крім іншого, для кожного віку потрібна своя пропорція корисних речовин: наприклад,
Вітаміни краси: чи варто сподіватися на диво
«Нічого особистого, це бізнес»…
Здавалося б, користь від вітамінів краси очевидна. Чому ж ми не довіряємо добавкам і вважаємо їх, у кращому разі, модним, але марним захопленням для екзальтованих панночок? Левову частку шкоди репутації БАД приносить «локшина», яку вішають наші вуха творці реклами.

Чи реальні супер-кошти?
Насамперед, маються на увазі слогани, що приписують БАД небувалі властивості. Хоча речовина у складі добавки спочатку хороша і діє як слід, цього факту виявляється мало – інгредієнту приписуються більш ніж ексклюзивні характеристики. Покупець, звичайно, робить “мисливську стійку”, але не отримуючи очікуваного ефекту від товару, розчаровується в його корисних якостях взагалі, про що із задоволенням розповідає оточуючим. Так було, скажімо, із комплексом ферментів бромелайн, який видобувається з ананасу. Пам’ятаєте знамените “ананас – суперспалювач жиру”? Звичайно ж, подібна заява – блеф! Бромелайн насамперед впливає на білковий, а не жировий обмін. Він лише опосередковано впливає на розщеплення жирових відкладень, і чудовим чином прибрати вже нашарування, що є в тканинах, йому не під силу. Так,

Аналогічна неприємність сталася і з «акулячим хрящем» – ця речовина не вміє перемагати рак, як рекламувалося. Більше того, у акул виявлено понад 20 видів раку. Однак, акулій хрящ сприяє відновленню хрящової тканини у людини та тварин, що особливо важливо для спортсменів.

Трохи про власні плантації
По-друге, нас дуже часто залучають запевнення виробників про те, що «компанія, яка створює ці добавки, має свої плантації, де вирощується лише екологічно чиста сировина». Це від лукавого! Відомо, що у світі існує щорічний аукціон сировини, де можна купити все, що завгодно – від дорогих і дійсно екологічно чистих екстрактів трав, до дешевих або, на жаль, навіть прострочених речовин. Оскільки утилізація сировини – справа дорога, набагато вигідніше продати партію за безцінь небагатому виробнику. Якість продукту, що вийшов, буде, самі розумієте, яке … Звичайно, такий похід завдає великої шкоди репутації біодобавок взагалі і заважає працювати добропорядним розробникам зокрема.

Особливі стандарти
По-третє, часто реклама переконує нас купувати «виключно добавки цієї компанії», тому що ті перевіряються за особливими стандартами. При найближчому розгляді з’ясовується, що стандарти для ретельного відбору трав цілющих трав затвердили в компанії. До речі: у нашій країні виробники користуються одними й тими самими нормативами, тож якість екстрактів у всіх компаній має бути однаковою. У США такі стандарти розроблено також державною організацією – Фармакопейним комітетом США та FDA (Food and Drug Administration).
Вітаміни краси: чи варто сподіватися на диво
Вороги БАДів
Втім, давайте залишимо рекламу у спокої! Існує, наприклад, думка, що негативне ставлення до БАДів цілеспрямовано сформоване фармацевтичною галуззю, яка не бажає поступатися біодобавкам на ринок.

З іншого боку, «вітаміни краси» є насправді і альтернативою косметики. А тому до них ставляться прихильно лише ті косметичні компанії, які займаються виробництвом засобів, що підтримують красу не лише зовні, а й зсередини. До речі, якщо ще нещодавно спеціальними вітамінно-мінеральними добавками захоплювалися лише виробники професійної косметики (вони позиціонували їх як «домашню» добавку до салонного догляду), то зараз за виробництво «вітамінів краси» взялися і такі гіганти як L’Oreal.

Гонка за лідером
До речі, про компанії-виробники «вітамінів краси»… За їхнім числом у світі лідирує США та Канада, потім – з великим відривом – Європа. Що стосується європейців, вони більше відомі як постачальники сировини: Скандинавія, наприклад, постачає виробників у всьому світі риб’ячим жиром та північними ягодами, Голландія – амінокислотами, Швейцарія добре робить вітаміни. Заявляти, що наш Q10 – «найкращий на світі» немає сенсу: все одно його постачає для всіх Японія.

Загалом якість будь-яких БАДів залежить від того, як сировину переробили, як змішали та капсулювали – тобто від технології виробництва та відповідності обладнання світовим стандартам. Найвищим стандартом якості у світі визнано сертифікат GMP – Good Manufacturing Practice («Належна виробнича практика»).

Лідерство американців у виробництві БАДів взагалі і «вітамінів краси» зокрема зумовлене історично, бо після ІІ Світової війни саме Америка почала залучати вчених із усього світу та давати гроші на розробки. Технологічний прорив дозволив спочатку фармацевтам, а потім і дієтологам багато чого: наприклад, розщеплювати вітаміни саме в тому відділі кишечника, де потрібно, витягувати екстракти методами, що щадять. Тому якщо виробники заявляють, що вітаміни та мінерали в принципі не сумісні «в одному флаконі», це, швидше за все, означає, що у компанії не так багато можливостей, щоб наслідувати високі технології.

Куди податися?
Якщо ламаються нігті і випадає волосся – причина неприємностей закладена всередині організму. Доручити з’ясувати, що ж із нами відбувається насправді потрібно фахівцю з харчування. Дієтолог спочатку скоригує звичний раціон, а потім доповнить його потрібною добавкою. Але це, як то кажуть, в ідеалі. На практиці ми зазвичай робимо вибір самі за принципом «гірше не буде». А даремно! Гірше дуже можливо!

Не варто покладатися на телефонну консультацію. Лікар повинен бачити саму людину. Пересічний співробітник call-центру вам не допоможе. Ви ж не пилосос, створений на конвеєрі, а індивідуальна особистість – і підхід до вас потрібний індивідуальний.

Як варіант можна звернутися за порадою до свого косметолога. Але він порадить вам, швидше за все, вітамінно-мінеральні комплекси, які продаються в його салоні. А вони зазвичай досить дорогі. Втім, за такого підходу ви хоча б собі не нашкодите.

Аптечні хитрощі
Якщо ж, з якихось причин, ви вирішили обійтися без консультації з фахівцем, тоді ласкаво просимо відразу в аптеку. Взагалі, є думка, що «вітаміни краси» має сенс вибирати серед продукції «Формула здоров’я» від «Альтера Холдинг», Bional, Twinlab, Pharmamed. Японські добавки також добрі, але дуже дорогі.

Далі уважно читаємо напис на упаковці – тут повинні бути наведені російські та латинські назви рослин, обов’язково вказано кількість діючої речовини. Необхідно пам’ятати, що 150 мг трави або 150 мг 90% екстракту трави – це різна кількість активних компонентів і, зрозуміло, зовсім різна ефективність. Для виробництва 60 капсул чорниці може бути використаний 1 кг розмелених сушених ягід або 60 кг для отримання стандартизованого екстракту. Подумайте, чи можуть 60 кг чорниці коштувати 20 гривень? А чому ви тоді ображаєтесь на відсутність ефекту від цієї добавки?

Розширений користувач може також пошукати сайт виробника в Інтернеті для додаткової інформації. Взагалі, при виборі вітамінів краси звертайте увагу на те, як компанія про себе заявляє. Вибирайте тих, хто намагається брати участь у конгресах, випускає книги з детальною інформацією на тему – не просто розповсюджує на вулиці листівки з гаслом «Найкращі вітаміни у нас!».

Вітаміни – не розкіш.
За останні 50 років за даними ВООЗ, добова потреба людини в їжі знизилася з 3800 до 2200 кілокалорій на день – порівняно з предками, наш сучасник став лінивіше і сил витрачає менше. Змінився сам асортимент їжі разом із цим обставиною людина стала відчувати дефіцит багатьох речовин (вітамінів, мінералів, амінокислот). Частина мікроелементів тепер взагалі в організм не надходить. Отже, дієтологи переконані: прийом вітамінно-мінеральних комплексів у наші дні – це життєва необхідність, а не просто данина моді та турбота про красу. Елементарно, щоб потримати закладену в організмі колись давно програму обміну речовин.

- Advertisement -
- Advertisement -