Дієта проти болю. У кішки болі, у собаки болі…

- Advertisement -

На дієту сідають, щоб схуднути, – до цього ми давно звикли.

Протибольова дієта – щось нове. І, кажуть вчені, дуже перспективне.

Біль, ясна річ, буває різним. Ось тільки порятунок від неї один – ліки. Слабкіша чи сильніша – неважливо, всі вони по-своєму небезпечні. А альтернативні методи не завжди дієві… Отже, науково обґрунтоване припущення про те, що з головним, м’язовим, передменструальним або болем у спині можна боротися, у тому числі й змінивши своє харчування, здалося нам дуже цікавим.

Вперше про протибольову дієту заговорили років 20 тому. Але тільки зараз накопичилося достатньо даних про те, що деякі продукти здатні суттєво підвищувати больовий поріг. “Ура! – радіють медики. – Тепер ми можемо знизити рекомендовану дозу знеболюючих ліків!” Враховуючи скільки людей у ​​світі постійно приймають такі препарати, роботу вчених важко не назвати актуальною. Ми проаналізували дані останніх досліджень, вже відомі дієт-рекомендації, і ось що вийшло.

ГОСТРА ЛІКА

Першим із протибольових продуктів було вивчено червоний перець. Виявилося, що капсаїцин, що міститься в ньому, зв’язується з рецептором Trpv1 і підвищує больовий поріг. Яким чином? Перець палить язик, організм відчуває “біль” і захищається, викидаючи в кров певні речовини. Серед них ендорфіни – “гормони щастя”, що мають потужний знеболюючий ефект.

Любителям суші добре знайомий хрін васабі – він також стимулятор одного з протибольових рецепторів. Його, до речі, відкрили за допомогою хрону і навіть назвали “wasabi receptor”. Правда, з таким же успіхом стимулятору можна було дати ім’я часнику, кориці, гірчиці та гірчичної олії – все, що гірчить і палить, діє на цей індикатор болю. Виняток із правила – імбир. Він не такий гострий, але має протибольовий ефект завдяки джинджеролу – речовині, яка діє подібно до капсаїцину червоного перцю.

Важливо. Всі ці пекучі приправи допомагають зняти гострий біль і не дуже ефективні за хронічного. Якщо ви забилися, порізалися, раптово захворіла голова, за допомогою гострих приправ вдасться на якийсь час підвищити больовий поріг. Але використовувати їх щодня не можна – гостре шкідливо для шлунка та кишечника. Дозування перчинок теж доведеться вибирати “на око” – клінічні випробування “гострих анальгетиків” не проводилися.

БІЛЬШЕ ЩАСТЯ – МЕНШЕ БОЛІ

Може, є менш екстремальні їстівні ліки? Так, відповідають вчені та пропонують нам пити більше молока, їсти індичату, яйця, лісові горіхи, насіння соняшника, мигдаль та спіруліну. Всі ці продукти багаті на триптофан – амінокислоту, яка підвищує больовий поріг. З неї в шишкоподібній залозі головного мозку виробляється серотонін – ще один відомий всім “гормон щастя”, що послаблює біль.

Важливо. Триптофан однозначно корисний, тому хворі на хронічний біль можуть сміливо включати в щоденний раціон більшість з перерахованих продуктів. Звичайно, не варто сприймати висновки фахівців буквально: індичка з горіхами на обід навряд чи позбавить відразу від нападу мігрені, та й захочете ви в цей момент обідати? Точних рекомендацій “скільки молока чи яєць потрібно з’їдати на тиждень, щоб впоратися з тим чи іншим болем”, теж не існує, адже всі ми такі різні … І все ж таки факт, що триптофан здатний підвищувати больовий поріг, доведений. І скидати це з рахунків не варто.

ЖИРУ – НІ!

На дуже цікаві висновки ми натрапили, читаючи книгу американського дослідника Ніла Бернара “Продукти, які перемагають біль”. У ній він узагальнив досвід застосування протибольових дієт при конкретних захворюваннях і впевнено заявив: протибольова дієта – це насамперед дієта з низьким вмістом тваринних жирів. Вона знижує рівень холестерину, покращує обмін речовин, допомагає нормалізувати гормональний баланс та схуднути. А все це разом призводить до зменшення частоти та інтенсивності больових нападів. Ось приклади.

Передменструальний синдром та “критичні дні”. Біль, що їх супроводжує, зменшується за рахунок вирівнювання балансу жіночих статевих гормонів.

Стенокардія. Поліпшується кровопостачання серця, і біль стає менш вираженим.

Мігрень.Напади виникають рідше, оскільки виключені основні провокатори – жирні продукти.

Остеохондроз. При переході на низькожирову дієту часто йде і надмірна вага. А менша маса тіла – менше і навантаження на хребет.

І ще, на думку доктора Бернара, до складу будь-якої протибольової дієти обов’язково повинні входити броколі, чорний та зелений чай, риба, соєві продукти, виноград, ананас та багато інших фруктів та овочів.

Важливо. На цій дієті можна сидіти вічно. Знижений вміст жирів – стандарт здорового харчування. Не дуже ясно, через який час настане стійке підвищення больового порога, але фігуру ви точно покращите, а заразом і захиститеся від багатьох хвороб цивілізації, серед яких гіпертонія, інфаркт та інсульт.

КЛАСИКА № 1

Ще один різновид протибольової дієти, причому відома медицині не один десяток років, – дієта № 1 за Певзнером. Її рекомендують усім із захворюванням шлунка. І загострення гастриту, і виразку шлунка, що відкрилася, лікують дієтою за одним принципом – тому, що болить, потрібен спокій. Тому будь-який продукт потрібно подрібнити, протерти, відварити на пару і лише потім з’їсти. І нічого гострого, маринованого та солоного. Червоний перець з часником сюди явно не вписуються, але так і біль особливий!

- Advertisement -
- Advertisement -