За місяць до міні

- Advertisement -

Як схуднути? Тема вічна, як кохання, але найбільше вона хвилює нас із приходом весни.

По-перше, ми, як ніколи, стаємо самокритичними в естетичному плані. По-друге, зимовий малорухливий спосіб життя і всі зимові задоволення буття, практично зведені до тривалого застілля, анітрохи не допомагають нам подобатися собі.

Що вдієш: товстіти – легко і смачно, худнути – важко і нудно. Людина слабка. Адже їжа – одне з найдоступніших насолод, ліки від стресу, самотності, сірих буднів і… відсутності інших насолод. Але ось попереду з’явилися інші радощі життя: побачення, дефіле по пляжах, відв’язний секс без участі ковдри і, звичайно, нові вбрання. Час худнути.

На жаль, ми не завжди можемо зупинити процес ожиріння зусиллям волі. У повноті часом винні спадково-конституційна схильність, вимушене чи добровільне зниження активності, вікові та статеві зміни, професійний фактор, різні фізіологічні стани (наприклад, вагітність, годування груддю). Іноді ожиріння є наслідком ендокринного захворювання, тобто порушення вироблення гормону, що впливає нормальний обмін речовин. Тут природні сезони і погодні зміни ніяк не впливають: товстушка – вона товстушкою залишиться і в мороз, і в спеку.

Але найчастіше причиною ожиріння стає елементарне переїдання – порушення енергетичного балансу в організмі, тобто. невідповідність між надходженням енергії та її витратами. Таке ожиріння вчені називають аліментарним. Чи відчуваєте деяке зневажливе співзвуччя? Це зневага до нашої безвольності.

Але якщо трапилося таке лихо, не поспішайте скоріше (саме швидко) скинути вагу. Організм звикає до всього, зокрема й поганого. І далеко не завжди організм схильний змінювати свою вагу. Причому не лише у більший бік, а й у менший. Багаторічна стабільна вага “зрушити” з місця не просто важко, а й небезпечно: різке “полегшення” може ваш організм зовсім не порадувати. А тим часом, саме вкрай огрядні жінки з приходом чергової весни вирішуються на радикальні заходи схуднення, ставлячи тим самим під сильний удар своє здоров’я, яке без того не блискуче.

Основні принципи плавного “наукового” схуднення прості та загальновідомі, і, напевно, немає сенсу докладно зупинятися на них. Це:

1. щоденний підрахунок калорій (для ефекту схуднення – трохи більше 2 тисяч);
2.5-6-разове дробове харчування;
3. відмова від вуглеводної та жирної їжі – упор на білки, клітковину та вітаміни;
4. відмова від спецій та аперитивів, що розпалюють апетит, та інші – нехитрі, але дуже дієві “хитрощі”.

СхудненняАле як непросто в домашніх умовах слідувати їм! І справа тут не лише у трудомісткості постійного підрахунку калорій чи приготування незвичних страв із знежирених продуктів. Проблема – у доступності спокус, ігнорувати які так болісно.

Зазначу, як лікар, що, борючись із зайвою вагою, не варто зациклюватися лише на харчуванні. Необхідно дотримуватись і певних супутніх правил. Безумовно, для користі справи треба рухатися – хоч би ходити пішки. Цілком необхідно відучитися відпочивати відразу після прийому їжі. Крім того, у хворих на ожиріння відзначається дефіцит вітаміну В6. Саме цей дефіцит проявляється як сонливість, дратівливість. Тому потрібно вводити в раціон продукти, багаті на вітамін В6: печінку, м’ясо, рибу, квасолю, пшоняну і гречану крупи, дріжджі, молоко, овочі, а також застосовувати його “в чистому вигляді”.

А тепер мені хотілося б сказати кілька слів про найрадикальніший спосіб дієтичного харчування – про повне голодування. Безрезультатно перепробувавши десятки дієт та інших, оригінальніших, але не більш дієвих заходів і виявивши, що до першого тепла все одно не в змозі злізти в улюблену міні-спідницю, цілеспрямовані панночки часто вирішуються на повне голодування.

Проте голодування корисне далеко не у всьому. Справа в тому, що чудові результати голодування, проведеного свого часу вченими для тварин (продовження життя, збільшення активності щурів, що живуть надголодь, порівняно з тими, кого годували до відвалу) були короткочасними. А про інші наслідки: ламання ендокринної регуляції, порушення поведінки, а у біологічного виду згодом – зменшення розмірів тіла та енергетичних витрат, – просто не прийнято було згадувати. Але, очевидно, це не ті результати, яких варто прагнути.

Інший аргумент на користь поспішного схуднення – очищення організму та розвантаження запасів поживних речовин. Ефект, маю сказати, теж спірний. За нашим побутовим примітивним мисленням, насамперед має згоряти і виводитися з організму все зайве, тобто жир, шлаки і т. д. Однак насправді все відбувається інакше: починає розпадатися і використовуватися як енергетична сировина найважливіший стратегічний запас організму – білки .

Ну а дефіцит білків призводить до відомих наслідків. Достатньо лише згадати, що “бойові” клітини імунної системи за своїм складом – саме білки. І вони руйнуються нарівні з іншими, відкриваючи інфекційним захворюванням та токсинам пряму дорогу до ослабленого організму. На думку вчених, при голодуванні і “очищенні” організму відбувається швидше не очищення, а зміна режиму обміну речовин, причому не завжди на користь.

Хоча не можна заперечувати, що шар підшкірного жирку після голодування зменшується. Однак і тут є неприємний сюрприз! Природа визначила суворий порядок жиронакопичення у чоловіків та жінок. Так от жінки (які цікавлять Природу тільки так потенційні матері), спочатку накопичують жир навколо талії, потім на стегнах, і в останню чергу на грудях. Ну, а худнуть вони у зворотному порядку. Так що, поки доб’єшся осиної талії, розгубиш усі інші суто жіночі і високо цінуються протилежною статтю гідності… І тут ніяке міні не буде в радість. Але повернемось до голодування.

У домашніх умовах голодувати взагалі вкрай небезпечно – організм може відреагувати несподівано.Гладким людям загрожують насамперед усілякі неполадки із серцем, аж до зупинки. Можуть ускладнитися й інші мляві захворювання: виразка дванадцятипалої кишки, подагра, хронічний цистит. Можливо, почнуться судоми, порушення менструального циклу, випадання волосся. Не можна голодувати вагітним, які годують грудьми, страждають на нервово-психічні розлади, бронхіальну астму, харчову алергію, остеохондроз, гіпертонію, жовчо-кам’яну хворобу, злоякісні новоутворення.

СхудненняНу, а якщо ви таки згодні в черговий раз поекспериментувати зі своїм організмом, то принаймні голодуйте грамотно. Оптимальний термін простенького самостійного голодування з нагоди весни – два тижні. На цей час необхідна повна відмова від їжі та пиття мінеральних лужних вод. При цьому треба продовжувати вести активний спосіб життя, а крім того (обов’язково!), запровадити водні процедури та активний масаж. По-перше, це покращить приплив крові до “дрімаючих” жирових шарів і змусить їх включитися в обмін речовин. А по-друге, допоможе шкірі рівномірно зменшити свою площу, щоб запобігти ефекту собаки-шарпея (це та, якій бог відміряв зайвої шкіри).

Але все ж таки, не будьте надто наполегливі:краще перервати невдалий експеримент, ніж доводити своє і без того не блискуче здоров’я до плачевного стану . Нехай над вашою “неспроможністю” жартують знайомі, чим зовсім не смішно відреагує організм. Пам’ятайте: голодування приносить користь організму лише тоді, коли очевидні позитивні зміни у самопочутті та настрої: вже за кілька перших днів, коли муки голоду зійдуть нанівець, ви повинні відчути приплив енергії. Якщо ж навпаки, нудота, млявість і біль голови не залишають вас, негайно припиняйте голодування. Але навіть якщо ви почуваєтеся чудово, ознаками необхідності негайного припинення голодування є білки очей, що голубять, і занадто чистий (без нальоту) рожевий, ненормально глянсовий язик.

Однак, закінчивши голодування, в жодному разі не влаштовуйте на честь цього відразу ж “свято живота”. Як тільки голодування припиняється і людина повертається до звичного раціону, насилу втрачена вага відразу ж набирається знову буквально “з нізвідки”. Ось чому перші дні після голодування повинні лише трохи відрізнятися від повної помірності. Лікарі рекомендують виходити із голодування плавно, спочатку кефірно-яблучними, потім просто розвантажувальними днями. У будь-якому випадку, постарайтеся продовжити психологічний ефект: після голодування часто немає апетиту на солодкі, калорійні страви. От і прекрасно! Якщо ви і не вирішите за два тижні проблему всієї зайвої ваги, то принаймні зробите перший крок до зменшення надмірного “зимового” раціону.

І все ж таки голодування, повне очищення організму від шлаків – це надто радикальні заходи., які не варто використовувати для миттєвих задоволень у вигляді міні-спідниці або купленого в модному бутіку дорогого купальника. Тому, перш ніж кидатися в такі експерименти, просто визначте для себе: а що вам потрібно? Якщо ваша мета – просто мобілізувати і підтягнути постать, що трохи опливла, то з цим цілком впоратися цілеспрямована робота над собою. Ті самі регулярні розвантажувальні дні 1-2 рази на тиждень. Ну, наприклад, у вівторки та п’ятниці обмежте свій раціон все тією ж яблучно-кефірною дієтою. Склянку кефру кожні півтори-дві години допоможуть обдурити шлунок, створивши відчуття його заповненості, покращать моторику, почистять ті ж шлаки. Вже є у продажу свіжа зелень.

Ну, з харчуванням все зрозуміло – їсти треба менше і здоровішу їжу. Відмовтеся на якийсь час від гострого, солоного, кислого – всього, що збуджує апетит. Обдуріть свій шлунок, зменшивши звичний розмір тарілки. Тоді менша порція виглядатиме на ній так само здорово, як колишня велика. Це вже чисто психологічні прийоми, які не коштуватимуть вам не копійки і не завдадуть нищівного удару по здоров’ю.

Крім того, як би ви не були ліниві, переломіть себе і введіть хоч якісь фізичні навантаження.Треба розуміти, що фігурою супермоделі ви володіти ніколи не будете, але животик підтягнути і складочки прибрати можна за допомогою нескладних тренажерів і двогодинного заняття в басейні кілька разів на тиждень. Головне, щоб усе це стало для вас звичним способом життя. І тоді ваш організм теж набуде нових звичок, порадувавши вас і ваших коханих дивними формами…

- Advertisement -
- Advertisement -