Сприятливий вплив сауни на організм жінки

- Advertisement -

Влітку, здавалося б, вистачає тієї спеки, що стоїть на вулиці.

Перегріватись додатково, та ще й з власної волі мало хто хоче. Проте сауна може надати і позитивно вплине на ваш організм. Отже, поговоримо про її переваги.

Енергетичний обмін

У відповідь тепловий вплив в організмі людини спостерігається підвищення енергетичного обміну речовин. Відразу після процедури відзначається незначне збільшення показників енергообміну порівняно з вихідними даними, але надалі він відновлюється. У першу чергу відновлюється споживання кисню. Підвищене виділення вуглекислого газу спостерігається тривалий час після прийняття процедури.

Повторне нагрівання не змінює картини енергетичного обміну. З цих даних можна дійти невтішного висновку, що спроба згонки маси тіла з допомогою збільшення енергії навряд чи виправдана.

Шкіра

Під впливом теплового подразника температура шкіри тіла зростає. У цьому спостерігається посилення кровообігу у шкірі. У перші 2 хвилини перебування в сауні температура значно підвищується, потім у зв’язку з включенням терморегуляторних механізмів і початком потовиділення підвищення температури сповільнюється.

Слід врахувати, що в сауні температура на поверхні шкіри може підвищитись до 41-42 градусів і вище, що значно активізує периферичні механізми терморегуляції та стимулює потовиділення. У зв’язку з перегріванням шкірних покривів судини шкіри розширюються та переповнюються кров’ю, збільшується проникність шкірного покриву. Розм’якшується епідерміс, покращується чутливість шкіри, збільшується її дихальна активність, підвищуються імунно-біологічні властивості. Теплова процедура стимулює перебіг окислювальних процесів у шкірі.

Усі перелічені зміни у шкірі покращують її функції – захисну, видільну, дихальну, терморегулюючу, тактильну. Це багато в чому сприяє покращенню функцій внутрішніх органів, загартовування організму, попередження захворювань.

Травлення

Під впливом високих температур відбувається перерозподіл крові, і внутрішні органи відчувають її недолік. У зв’язку з відпливом крові знижується кількість шлункового соку та підвищується його концентрація. Це робить небажаним прийом їжі під час процедури відвідин сауни. У сауні особливо погано засвоюється їжа, багата на білки. Жири при високих температурах парильні засвоюються дещо краще. Це може призвести до небажаного впливу на шлунок та печінку. Для зменшення впливу жиру слід пити більше рідини.

Зміна маси тіла під час перебування в парній відбувається в основному за рахунок втрати вологи і лише частково за рахунок енерговитрат. Величина втрати маси залежить від наступних факторів:

– температура та вологість;
– час перебування у парній;
– Стан здоров’я людини;
– Індивідуальні особливості організму;
– Тренування терморегулюючого апарату.

При відвідинах сауни завжди є можливість регулювати втрати маси. Це можна зробити шляхом прийому різної кількості рідини, так і зміною методики проведення процедури.

Маса тіла є одним із показників фізичного розвитку людини. Звичайно, для кожної людини маса має свої оптимальні межі, перевищення яких свідчить про порушення пропорційності статури, а нерідко і про порушення діяльності внутрішніх органів. Як відомо люди з надмірною масою частіше страждають на серцево-судинні захворювання. Наразі фахівцями розроблено достатню кількість рекомендацій щодо підтримки нормальної маси тіла. Серед них на першому місці (після дієти) стоять різні лазневі процедури та заняття спортом.

При використанні сауни для згону та підтримки маси тіла необхідно, перш за все, враховувати стан здоров’я. Слід пам’ятати, що форсована згін маси може бути небайдужою для здоров’я. Вважається допустимим (без шкоди здоров’ю) зниження маси тіла, що не перевищує 2% від загальної маси. Підліткам значне зниження маси протипоказано, оскільки це може негативно позначитися на функціональному стані організму, що росте, уповільнити зростання, викликати порушення обмінних процесів, погіршити роботу серця і нирок.

Зниження маси тіла найбільше ефективно у поєднанні з масажем. Масаж проводять перед потогінними процедурами. Масажують м’язи спини та ніг, а також ділянки найбільшого відкладення жиру.

Терморегуляція

Терморегуляція є одним із основних функцій організму людини, спрямованої підтримку постійної температури організму. Процеси теплообміну в нормі являють собою збалансовані та постійно протікають процеси тепловіддачі та теплопродукції. Температурні умови в організмі загалом величина стала. При підвищенні температури навколишнього середовища в організмі людини включаються механізми, відповідальні за віддачу зайвого тепла та попередження перегріву. Основна роль цьому процесі належить шкірі. Шкіра людини віддає зайве тепло головним чином у вигляді виділення поту. Інтенсивність потовиділення залежить від багатьох факторів, у тому числі від вологості та температури навколишнього повітря.

Серцево-судинна система

Висока температура довкілля значно активізує діяльність серцево-судинної системи. Перебування в парній викликає позитивні зрушення у діяльності серця, проте за тривалого перебування можуть спостерігатися негативні зрушення (частішання серцебиття, запаморочення). Дослідження роботи головного мозку показало збільшення кровонаповнення судин головного мозку, підвищення функціональних можливостей кровообігу. Помірна та строго дозована в часовому та температурному режимі процедура, що проводиться з урахуванням функціонального стану організму людини, не викликає негативних змін.

Після правильно проведеної процедури основні показники серцево-судинної системи відновлюються через 15-20 хвилин відпочинку. Використання охолодних процедур після відвідин парної прискорює відновлення показників серцево-судинної системи. Прохолодні процедури можуть проводитися у вигляді теплих і прохолодних душів купання в басейні. Слід пам’ятати, що різкі охолодні процедури у вигляді холодного душу та купання в холодній воді басейну можуть призвести до додаткових навантажень на серцево-судинну систему, особливо у людей малопідготовлених, фізично слабо розвинених або відхилень у діяльності серцево-судинної системи. Крім того, приймаючи охолодні процедури, потрібно пам’ятати про можливе переохолодження та простудні захворювання.

Центральна нервова система

Спостереження, що проводяться, показали, що 10-хвилинне перебування в сауні підвищує рухову реакцію і покращує координацію рухів. Після 20-хвилинного перебування ці показники погіршуються. Швидкість відновлення різних показників залежить від тривалості перебування у парній, а також від характеру відпочинку. Прискорення процесів відновлення сприяє застосування охолоджуючих процедур, наприклад, прохолодний душ.

Не слід забувати і про психологічний вплив сауни. Настрій і самопочуття багато в чому залежить від методики проведення процедури, організації її відвідування, оформлення інтер’єру, використання додаткових впливів.

Дихання

Під вплив високої температури довкілля спостерігається почастішання дихання. Механізм почастішання дихання наступний: під впливом гарячого повітря відбувається рефлекторне звуження судин легень, як захисна реакція організму від перегріву організму. У зв’язку з цим рефлекторно частішає дихання збільшення тепловіддачі. Регуляція частоти та глибини дихання в умовах високих температур здійснюється центральною нервовою системою і багато в чому залежить від типу лазні та складу повітря, що вдихається. Після заходу в сауну дещо збільшується глибина дихання (на 100 мл) та життєва ємність легень. Крім того, збільшується потовиділення, удвічі підвищується дихальна активність шкіри.

При простудних захворюваннях, коли в легенях утворюється багато мокротиння, позитивний вплив має перебування в сауні. Якщо повітря в кабінці зволожується з використанням спеціальних настоїв, відварів (м’ята, хвоя, евкаліпт та ін), то їхня дія в поєднанні з гарячим повітрям подібна до дії інгаляцій.

Нервово-м’язовий апарат

Після перебування у парній тонус м’язів знижується. Теплові дії знижують також напругу в м’язах, пом’якшують сполучну тканину і роблять м’язи більш еластичними.

Профілактика та лікування захворювань

Сауну використовують з метою профілактики та лікування різних захворювань. Численними дослідженнями було доведено сприятливий вплив сауни на організм людини. При правильному проведенні процедури відвідування сауни можна ефективно знижувати артеріальний тиск у хворих на гіпертонію, покращувати самопочуття людей із захворюванням нирок, а також регулювати обмін речовин. Значний ефект від сауни досягається поєднанням їх із масажем при лікуванні таких захворювань периферичної та центральної нервової систем, як радикуліт, остеохондроз, хронічний поліартрит.

Однією з чудових особливостей сауни є здатність знімати втому, покращувати настрій, знижувати рівень тривоги. Внаслідок покращення кровообігу (тобто активізації окисних, відновлювальних процесів) у пошкоджених тканинах у парній швидше заліковуються травми м’язів, зв’язок та суглобів. Для профілактики простудних захворювань особливо важливе значення має правильне чергування теплого та холодного подразників, що покращує адаптаційні можливості основних фізіологічних систем організму. Останнім часом багато уваги приділяють силі впливу холодового подразника. Найбільш щадною формою такого впливу є перебування у приміщенні з холодним повітрям. З метою сильнішого впливу застосовують холодний душ, басейн із холодною водою.

Дуже важливим показником доцільності сауни та правильного вибору методики її відвідування є гарне самопочуття наступного ранку.

Таким чином, сауна сприяє підтримці основних функцій організму на досить високому рівні і дає можливість людям, які ведуть малорухливий спосіб життя, значно компенсувати недолік фізичного навантаження. Вона підвищує працездатність, прискорює відновлювальні процеси після значних розумових та фізичних навантажень. Зазначено, що регулярне відвідування сауни знімає втому, сприяє розслабленню м’язів, тренує нервову систему.

- Advertisement -
- Advertisement -