Хронічне недосипання – хто в зоні ризику?

- Advertisement -

Інтернет, віртуальне спілкування, нічні передачі по телевізору: сучасне суспільство не спить майже цілодобово.

Але нещодавно ми почали усвідомлювати, яку шкоду завдає здоров’ю подібний ритм життя. Вчені з’ясували, що нестача сну підвищує ризик величезної кількості захворювань, включаючи рак, ІХС, цукровий діабет та ожиріння.

Людям потрібна різна кількість сну – одному досить подрімати кілька годин, інший почувається жахливо, якщо не проспить десять годин. Більшості людей щодня потрібно спати 7-9 годин. Ризик захворювань різко зростає, якщо людина спить менше 6-7 годин.

А ось канадські дослідники з’ясували, що найбільше від недосипання страждають жінки. Перш ніж дійти такого висновку, вони ретельно вивчили стан 210 чоловіків і жінок середнього віку, які раніше ніколи не скаржилися на серйозні проблеми зі здоров’ям.

У процесі дослідження медики відзначили, що у 40% учасників експериментів виникали труднощі при відході до сна. Їм потрібно щонайменше 30 хвилин на те, щоб заснути. Крім того, вночі вони частіше прокидалися. В результаті у жінок з порушеним режимом сну виникав ризик серцево-судинних захворювань та діабету другого типу, а на чоловіків відсутність сну подібним чином не впливала.

Крім недосипання шкодить здоров’ю та раннє пробудження. В результаті обстеження 3017 осіб у віці від 23 до 90 років, група вчених прийшла до висновку, що “вставаючи дуже рано, щоб піти на роботу або зробити зарядку, людина, мабуть, не приносить користі своєму здоров’ю. Навпаки, вона швидше збільшує ризик виникнення захворювань серця та судин”. Необхідно відзначити, що у жінок, які сплять менше 5 годин на добу, ризик розвитку гіпертонії вдвічі вищий, ніж у чоловіків.

Франческо Каппуччо, професор і керівник дослідницької групи, зазначив, що в даний момент наука не в змозі пояснити це явище і рекомендував людям, які відводять недостатньо часу для сну, переглянути свої погляди на власне здоров’я.

Крім серцевих хвороб, люди, що не виспалися, схильні до суїцидальних думок. З’ясувалося, що подібні настрої найсильніші у хлопців та дівчат, які лягають після 02:00 та стають близько 07:00 і раніше. Здебільшого це школярі та студенти. Вони змушені прокидатися досить рано, щоби не запізнитися на заняття. На те, щоб не лягати вчасно, кожен має свої причини.

Через регулярне недосипання розвиваються тривожність і депресія, що з часом може призвести до самогубства, особливо якщо збігається з проблемами у навчанні та особистому житті.

Справді, недосипання може увігнати в депресію будь-кого, не тільки підлітків. При цьому у дорослих людей часто виникають проблеми важливіші за прищі на найвиднішому місці, незроблені уроки та трійки з алгебри, а регулярні запізнення на роботу можуть призвести до більш неприємних наслідків, ніж запис у щоденнику та викликів батьків “на килим”, тому не тільки молодь виявляється у групі ризику.

Нещодавно, до речі, вчені вирішили, що для того, щоб зберегти здоров’я, дорослим потрібно спати близько семи годин на добу, а молоді – і того більше. За цей час організм повністю відновлюється, а мозок опрацьовує враження, отримані за день. Встановлено, що з 1960 року середня тривалість сну знизилася з восьми до шести годин на добу.

У ході дослідження виявились й інші негативні сторони недосипання. Такі люди, як правило, більше курять, менше займаються спортом і вживають більше алкогольних напоїв. Так, курців (31%) виявилося найбільше серед тих, хто спить менше шести годин на день.

Наприклад, неясно, чи куріння викликає безсоння, або, навпаки, безсоння провокує куріння. Воно також не відображає впливу інших факторів, таких як депресія, що змушує людину більше їсти, курити, що призводить до безсоння та інших проблем.

Аналогічна тенденція виявилася у випадку з алкоголем – найбільше п’ють ті, хто найменше спить.

- Advertisement -
- Advertisement -