Сира їжа шкодить жінкам?

- Advertisement -

У світі є кілька точок зору екстремальне харчування.

Існують, наприклад, вегетаріанці, які не вживають у їжу м’ясо, рибу та птицю. Наступна стадія – vegans, назвемо їх веганці. Це ті ж вегетаріанці, але вони не вживають так само молоко та яйця. Зате ці люди вживають велику кількість фруктів, горіхів, насіння, ягід та пагонів.

Існує ще суворіші в галузі харчування люди – англійською це прихильники raw food, що означає прихильники сирого харчування. Зазвичай вони виходять з vegans, але при цьому вживають тільки продукти, що не пройшли термообробку.

Перші прихильники такого харчування з’явилися на початку ХХ століття. Це сталося з подачі кількох людей, серед яких американський вчений EBForbes. У 1933 році він оголосив про своє неприйняття приготовленої їжі і скляних вікон (а вікна до чого?). 1936 року другий американець – стоматолог Вестон Прайс, звинуватив у погіршенні стану зубів саме приготовану їжу. Третім став доктор із Чикаго Едвард Ховелл, який написав книгу “Роль харчових ензимів у травленні та метаболізмі”. На сьогоднішній день прихильників такого харчування набагато більше. Для них в Америці та Німеччині існують спеціальні ресторани.

Чи має такий спосіб харчування якісь підстави під собою?

Одна теорія стверджує, використовуючи маніпуляції з термінами термодинаміки та ентропії, що енергія в “живих продуктах” (тут швидше необроблених) вищого порядку, і тому вона корисніша для людини.

Автор другої теорії, вищезгаданий Ховелл, стверджує, що кожен вид їжі вже містить у собі ензими, що сприяють її найкращому перетравленню. При приготуванні ці ензими руйнуються, і їжа перетравлюється і засвоюється набагато гірше.

Ці дві теорії, як і решта їх підтримки, стверджують, що процес варіння/смаження/… знищує всі цінні поживні речовини з продуктів, і знижує їх поживну цінність.

Якщо ви подивіться на класичну науку про харчування, ви побачите, що це неправда. Фактично, термообробка в більшості випадків робить поживні речовини в продуктах, що більш засвоюються. Це відбувається з кількох причин, серед яких: руйнування бар’єрів у їжі, таких як товста шкіра або шкірка; “розкриття” клітин, що містять поживні речовини, які стають більш доступними; модифікація складних молекул, при якій великі молекули, що погано перетравлюються, розпадаються на складові їх прості молекули; руйнування токсинів та інших шкідливих хімічних сполук у їжі.

Звичайно, процес варіння не настільки гарний, є в ньому і негативні сторони. Наприклад, зменшується концентрація вітаміну С. Але, по-перше, вона зменшується, але не падає до нуля, а по-друге, вітамін С справді легко засвоюється з деяких сирих фруктів.

У той самий час одне дослідження показало, що, коли овочі приготовані на вогні, їх антиоксидативні здібності збільшуються. Поки вчені не знають точно, чому це відбувається, передбачається, що термообробка знищує певні бар’єри в клітинах, звідки звільняються антиоксиданти, звичні і недоступні в звичайних умовах.

Ще один досвід показав, що люди, які сповідують такий спосіб харчування, мають нестачу маси. Вони втрачають вагу (ризикуючи заробити остеопороз) і мають знижений рівень вітаміну В12, заліза та вітаміну D. Навіть якщо вони вживають більше каротиноїдів (з фруктів жовтого кольору та овочів), ніж звичайні люди, вони все одно мають менший рівень вітаміну A, тому що їхній організм виробляє його менш ефективно, ніж ваш.

Також прихильники сирого харчування стверджують, що воно натуральніше. Але є археологічні дослідження, що показують, що ще 700.000 років тому предки людини використовували вогонь для приготування їжі.

І останнє. Половина жінок, які харчуються сирими продуктами, одержують так мало поживних речовин, що у них припиняється менструальний цикл. Сира їжа фактично робить їх безплідними. Чи мало б людство шанс вижити, якби весь час вживало лише сиру роздільну їжу з такими наслідками?

- Advertisement -
- Advertisement -