Ви впевнені, що придбали безпечні продукти?

- Advertisement -

В даний час дуже активно йдуть дебати з приводу генетично модифікованих продуктів.

Чи шкідливі вони для нашого здоров’я чи безпечні?

Ми їмо мутантів?

На кого нас перетворять генетично модифіковані продукти? Хочете зустріти генетично модифікованого монстра у вашому місті? Не проблема! Відкрийте холодильник, загляньте в сусідній магазин або просто розгорніть шоколадний батончик. Продукти-мутанти вже у вашому щоденному раціоні!

Ген-парад

«Відбувається спазм ротового апарату. В результаті параліч він не може їсти». Така напасть, за словами Руслана Голубця, начальника лабораторії молекулярно-генетичних досліджень, відбувається із колорадським жуком, який їсть модифіковану картоплю. Цілком можливо, що такою картоплею періодично харчуєтесь і ви. Не виключено, що не лише картоплею. Згідно з новим дослідженням Держспоживстандарту продуктами-мутантами зайнята половина площ полиць продуктових магазинів.

Закуси отрутою змії

Відразу визначимося із поняттям. Генетично модифіковані організми (ГМО) – це організми, в ДНК яких введений чужорідний ген іншої рослини або тварини. Серед останніх трапляються досить екзотичні варіанти. Наприклад, гени, отримані з отрути гримучої змії або взяті у скорпіона. На таких «щепленнях» виростають неприродно гігантські кукурудза і томати.

До речі, подібними “надрослинами” засіяна практично вся Північна Америка і потихеньку заростає Європа. Їм не загрожують заморозки, посуха, бур’яни та шкідники. Все б нічого, якби не одне “але” – безпека таких продуктів досі не доведена.

Їж на здоров’я”!

За даними фахівців Держспоживстандарту, ГМО можуть викликати алергію, порушення обміну речовин, стійкість людини до антибіотиків і хвороби шлунка. Із найтяжчих наслідків – мутагенні ефекти. Зручною мовою – вроджені потворності у немовлят. Як поганий приклад експерти Науково-дослідного центру випробувань продукції Держстандарту називають Росію. «Світова статистика показала, що в РФ за останні 10 років харчові захворювання зросли у 5-7 разів. У Швеції та США – у 3-5 разів. Вчені пов’язують це із вживанням ГМ-продуктів», – розповідає начальник центру Володимир Семенович.

Хочете вірте, хочете ні

«Безпека трансгенних продуктів – це як віра в Бога: ви чи вірите в нього, чи не вірите». Так жартують біотехнології. Чи боятися таких продуктів – вирішувати лише вам. Тільки вибору у вас фактично немає. На відміну від більшості країн правил, що регулюють ввезення та розповсюдження ГМО в Україні, практично немає.

Результат такої політики українські вчені оприлюднили на початку березня. Тільки за неофіційною інформацією генномодифікованою соєю та кукурудзою зайнято майже половину посівних площ країни. І як підсумок: ГМО виявлено у половині продуктів харчування на полицях столичних супермаркетів. Причому в 42% з них вміст мутагенних організмів перевищував безпечну норму (0,9%) у 5 разів!

Згідно з півторамісячним дослідженням наша їжа просто напхана генетично модифікованими організмами. Причому їжа найпопулярніша в наших краях – сосиски, пельмені, сухі супи, консервовані овочі, шоколадки.

Екологи («Грінпіс» та Всеукраїнська екологічна ліга) категорично включають до цього списку продукти найвідоміших марок – Coca-Cola, Pepsi, Nestle, Gallina Blanka, Knorr, Lipton, Bonduel. З повним переліком компаній, які підтвердили, що їхня продукція може містити ГМ-компоненти або ж не заперечували їх використання, можна ознайомитись за адресою www.ecoleague.net .

«Результати дослідження показали, що у 18 із 42 обраних випадковим чином харчових продуктів вміст генно-модифікованої сої перевищував 3 відсотки, – розповів гендиректор «Укрметртестстандарту» Михайло Мухаровський. – При цьому у складі дев’яти із них взагалі не було зазначено наявність соєвого білка».

Справжньої сої немає

Особливо небезпечними виявилися сосиски, ковбаси, пельмені та шинка. Як правило, саме в ці продукти найчастіше потрапляє генетично модифікована соя.

«Соя у нас практично вся модифікована! Натуральну практично не можна виростити, вона гине, коли бур’яни обробляють гербіцидами», – стверджує дієтолог Наталія Банковська.

Через відсутність досліджень українських вчених щодо шкоди модифікованої сої доведеться прислухатися до сусідів. Вчені російської загальнонаціональної асоціації генетичної безпеки стверджують, що, наприклад, модифікована соя знижує імунітет і може призвести до раку.

Цікаво, що самі виробники продуктів, які потрапили до чорного списку «Укрметртестстандарту», ​​від результатів досліджень відхрещуються. «Ми не використовуємо жодною мірою такі продукти», — заявляє генеральний директор компанії-виробника пельменів «Три ведмеді» Дмитро Ушмаєв.

Картопляні метаморфози

До таких самих наслідків, як і у випадку з соєю, на думку росіян, може призвести і вживання модифікованої картоплі. Того самого, що не їсть колорадський жук. «Наприклад, чіпси та інші перероблені картопляні вироби, які продаються у нас, – усі роблять із сортів спеціальної модифікованої картоплі. З нормальної картоплі просто неможливо зробити чіпси! – Знов категорична Наталія Банківська.

Довгий час у використанні картоплі із зміненими генами звинувачувався і всесвітньо відомий Макдональдс. Але, як запевнили у Макдональдсі, компанія вже давно відмовилася від використання генетично модифікованих продуктів в Україні та Європі.

Підозріла консервація

«У магазині часто можна зустріти генетично модифіковані продукти у консервах. Кукурудза на 80% із генетично модифікованих сортів» – продовжує просвічувати Наталія Банківська із Державного науково-дослідного центру проблем гігієни харчування. Дослідження підтвердили: дуже смачні, дуже красиві консервовані овочі, насамперед кукурудза, горошок, квасоля, на наших прилавках найчастіше несуть у собі чужі гени. Додайте до цього різні соуси та кетчупи, овочі для приготування яких можуть бути вирощені в країнах, де дозволено використання генних технологій.

Втім, виробники й цього разу заперечують результати експертизи.

– У нашій продукції немає генетично модифікованих організмів! Ми маємо відповідні сертифікати якості, і ми їх постійно оновлюємо! – запевняють у представництві «Бондюель-Україна».

Небезпечний букет

Цілий букет генетично модифікованих продуктів може бути використаний у складі майонезів, соусів, сухих супів та приправ. Тут і соя, і крохмаль, і олії. «Це вся брехня! Ми не співпрацюємо з постачальниками, які використовують генетично модифіковану продукцію – заявляють у відділі якості продукції компанії «Юнілевер», головного дистриб’ютора продукції «Кнорр» в Україні. “Наша компанія не продає генно-модифіковані продукти в Україні”, – стверджує Михайло Соколов, голова іншої компанії – “Бунге-Україна” (виробник олії “Олейна”).

Не по-дитячому

Тепер про зовсім сумне – про те, чим змушені харчуватися наші діти. Соєве борошно входить до складу хлібобулочних виробів, багато сортів цукерок і шоколаду. У відомих газованих напоях міститься кофеїн. Зерна, з якого він виробляється, також можуть бути модифіковані. Але все ж таки основну небезпеку несуть синтетичні барвники та підсилювачі смаку, що містяться в цих напоях.

Без соєвої олії не обходиться виготовлення сирів, сиру, кисломолочних продуктів. Соєву олію активно використовують у дитячому харчуванні. Так, вчені підтвердили — від ГМО не застраховано навіть дитячу їжу.

Результати дослідження, які три роки тому провела Загальнонаціональна асоціація генетичної безпеки (Росія), показали, що «пальму першості» у наполегливому бажанні нагодувати ГМО дітей займає знаменита фірма «Нестле» (повний перелік на http://www.oagb.ru/ ) .

Беручи до рук коробку дитячого харчування та прочитавши, що воно максимально наближене до грудного молока, ми в цьому абсолютно впевнені.

Адже «ще невідомо, який вплив матимуть модифіковані продукти на організм дитини через 5-10 років», – упевнений Володимир Семенович. Тобто питання, на кого можуть перетворитися наші діти, залишається відкритим.

Наздоженемо і переженемо Америку!

Марафон запорізькими магазинами здивував – ГМО у нас і не пахне. Принаймні, якщо повністю довіритись інформації на упаковках продуктів – жодних спеціальних маркувань ми на них не виявили. Таку наносити на товари в Україні ніхто просто не зобов’язує. У цивілізованому світі так роблять тільки у США та Канаді – найбільших країнах-виробниках генетично модифікованих продуктів. 60% їжі тут містить ГМО. Тут же проживають чи не найогрядніші люди у світі.

Їсти чи не їсти?

Учасники конференції «Біобезпека для України», що нещодавно відбулася в Києві, були більш рішучі, ніж наш уряд. Дослідники стверджують, що потрібно якщо не заборонити модифіковані продукти, то хоча б помітити, щоб людина могла сама вибирати, їсти чи не їсти.

Втім, втілити у життя цей добрий намір буде непросто. На думку заступника голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Томочко, лобісти ГМ-продуктів в Україні займають найвищі посади. І цілком очевидно, що обов’язкове маркування ГМ-продукції невигідне її виробникам. По-перше, це зайві витрати на маркування, по-друге, продукти з ГМО можуть виявитися неконкурентоспроможними.

Тихіше, миші!

Іноземні виробники вже давно ввели у себе подвійні стандарти: те, що йде на експорт до Європи, сповіщає споживача про частку ГМ-компонентів написами на упаковці, а для України штампують окремі баночки та пакети, на яких подібних написів і немає, — їдьте , дорогі, не заляпайтеся …

Люди в нашій країні слабо уявляють собі, що таке трансгенні рослини, і готові купувати будь-що, аби подешевше. Вітчизняне законодавство тільки до цього сприяє.

Тим часом Європа з жахом читає результати чергового дослідження: експерименти на мишах та щурах, які теоретично мають вижити навіть після ядерного вибуху, показали, що у тварин, які отримують ГМ-продукти, знижується маса тіла та головного мозку, самки дають менший приплід. Українські законодавці вирішили, мабуть, обійтись без мишей – під рукою 48 мільйонів громадян.

Виновата бактерія

У США п’ять тисяч людей інфіковані бактерією, яка викликає синдром під назвою «ЕМС» (епідемія сказу корів). Вже загинули 40 людей та півтори тисячі залишилися паралізованими.

Лікарі встановили: виною всьому була генетично змінена бактерія, з якої виготовлялася «оздоровча» харчова добавка, яку виробляв один з агрохімічних гігантів. У людей починалися біль, судоми, параліч м’язів, відшарування шкіри, спостерігалася втрата пам’яті.

Чи знаєте ви, що…

Першою трансгенною рослиною, створеною у 1982 році, був тютюн. Вже до 1995 року близько 60 видів домашніх рослин генетично модифіковані. Понад 75% сучасного загальносвітового виробництва сої – це генетично модифіковані вироби, включаючи самі боби, імпорт та переробка яких обмежені або заборонені приблизно у 70 (!) державах. Україна, природно, до їхнього числа не входить.

Наразі для вирощування генетично модифікованих (ГМ) культур у світі використовується територія понад 60 млн га. За останні 10 років вона збільшилась у 40 разів. ГМ-культури активно культивуються та використовуються в Китаї, Індії, Японії, країнах Латинської Америки та США.

попередня статтяСира їжа шкодить жінкам?
наступна статтяГімнастика шиї
- Advertisement -
- Advertisement -