Червона ікра є небезпечною для здоров’я?

- Advertisement -

Виявляється, червона ікра зовсім не така корисна, як усі ми звикли думати.

Все тому, що для кращої безпеки до неї додають консервант уротропін. Поки додають – у середині року його заборонять використовувати у харчовій промисловості. У зв’язку з цим виникають два очевидні питання, на які і спробували відповісти “Известия”. По-перше, наскільки небезпечною для здоров’я нинішня червона ікра? І, по-друге, як зміниться смак у нової ікри?

Про майбутню зміну всієї технології виробництва червоної ікри оголосив Всеросійський науково-дослідний інститут рибного господарства та океанографії (ВНІРО).

– …з переліку харчових добавок виключено гексаметилентетрамін (уротропін, Е239), що є консервантом для ікорної продукції. З 1 липня 2009 року на території Росії використання уротропіну заборонено, – йдеться в офіційному повідомленні інституту.

Що це означає?

– Суть дуже проста: колишні інгредієнти виявилися не такими безпечними. Але жодної шкоди уротропін людині не завдає. Просто згодом консерванти удосконалюються, – пояснює начальник Центру громадських зв’язків Федерального агентства з рибальства (Росрибальство) Олександр Савельєв.

Хоча із твердженням про безпеку уротропіну можна посперечатися. Механізм дії препарату ґрунтується на вивільненні вільного формальдегіду, який “вбиває” білки, особливо ефективно бактеріальні. Все б нічого, але сам формальдегід – річ дуже неприємна. Він уражає нервову систему, легені, печінку, нирки, очі. Може провокувати алергію та рак. Навіщо ж цю отруту досі кладуть в ікру? Справа в тому, що ікра нагріву не витримує, а мікробів та паразитів у ній якось вбивати треба. І уротропін тут неперевершений консервант. І, як стверджують співробітники ВНІРО, додають його в продукт зовсім небагато.

– По-перше, уротропін кладуть лише у червону ікру. І ніколи не додають до ікри чорної, мойви, тріски. Там інші технології, – заявили “Известиям” у цьому інституті. – По-друге, їли ми все життя ікру з уротропіном, і особливо він на життя не впливав. Ікру не їдять ложками, тому консервант у тих концентраціях безпечний. Класти його можна не більше 1 г на кілограм червоної ікри.

Справді, в одній таблетці відомого урологічного препарату “Кальцекс” уротропіну цілих півграма – щоб отримати навіть таку дозу препарату разом із червоною ікрою, її треба “навернути” аж півкіло. Погодьтеся, на практиці таке ненажерливість уявити важко.

Але чим замінять уротропін в червоній ікрі з 1 липня, поки зовсім незрозуміло. Тобто додавати цю речовину у продукти з другої половини року у нас уже заборонили, але нові правила “ікорної консервації” поки що тільки розробляються. І чи встигнуть їх узяти до цього терміну – ще питання.

– У нашій країні можливо все, – нарікає керівник відділу російських закупівель “Російської рибної компанії” Дмитро Воробйов. – Термін може підійти, а нові правила так і не з’являться. Ніхто з наших постачальників на Далекому Сході поки що не знає, як виглядатиме нова технологія.

То що ж, наступного Нового року ми можемо опинитися без улюбленого делікатесу на святковому столі? У жодному разі, запевняє Дмитро Воробйов.

– Швидше за все вітчизняні господарства перейдуть на прийняту в США технологію: солитимуть лососеву ікру та заморожуватимуть. Якщо все правильно робити, то вона вийде набагато смачнішою, ніж нинішня з уротропіном, – запевняє він.

Але зберігати її тоді доведеться в холодильниках без проміжних розморозок по всьому шляху від рибколгоспу до вашого холодильника. Натомість стане наша ікра справді корисним продуктом.

попередня статтяГімнастика шиї
наступна статтяДавайте потіти “грамотно”!
- Advertisement -
- Advertisement -