Ноутбук на колінах загрожує тепловою еритемою

- Advertisement -

Журнал Pediatrics опублікував останні результати досліджень швейцарських учених, в яких йдеться, що тривале тримання ноутбука на колінах може призвести до теплової еритеми.

Це захворювання інакше називається синдром підсмаженої шкіри (toasted skin syndrome). Як не дивно, його докладно описали ще у старовинних книгах з дерматології, і воно було особливо поширене в ті часи, коли широко використовувалося пічне та камінне опалення. Теплова еритема виникає в результаті тривалого впливу тепла на ту саму ділянку шкіри і проявляється у вигляді почервоніння шкіри з малюнком у вигляді сіточки.
Наслідком захворювання може стати постійне потемніння шкіри. У поодиноких випадках хвороба може призвести до пошкоджень, які провокують рак.

Дослідження швейцарських медиків докладно розглядає випадок 12-річного пацієнта, на лівій нозі якого утворилася характерна пляма. Як з’ясувалося, дитина протягом багатьох місяців по кілька годин на день грала у комп’ютерні ігри. І навіть коли хлопчик виявив, що ноутбук, що лежить на колінах, сильно гріється з лівого боку, він все одно не змінив позу.

У статті йдеться про те, що це був наймолодший пацієнт із тепловою еритемою, що виникла через ноутбук. Загалом швейцарці згадують 10 випадків захворювання, зафіксованих з 2004 року.

Щоб отримати теплову еритему, достатньо впливу температури в 44 °С. Якщо говорити про конкретну тривалість впливу, то на захворювання схильні ті, хто використовує комп’ютер по 6-8 годин на добу протягом декількох місяців, а то й тижнів. Почервоніння може виявитися тільки на одній нозі, а може і на обох – залежно від моделі ноутбука, оскільки пристрої нагріваються нерівномірно (наприклад, в області охолодження, батареї або оптичного приводу).

Лікування теплової еритеми, як правило, не представляє особливих складнощів – достатньо використовувати пом’якшувальний крем, усунувши попередньо причину почервоніння. Однак на практиці лікарі можуть стикатися з нерозумінням з боку пацієнта: «Ви хочете сказати, це з’явилося через мій улюблений камін? Та я сиджу перед ним з дитинства щовечора! Ви щойно вигадали цю вашу еритему!» Таким чином, змусити хворого усунути причину непросто.

Затяті комп’ютерники ще менш зговірливі, оскільки будь-які попередження про шкоду машини вони сприймають з іронією. Але їх буде простіше переконати, якщо нагадати, що подібне почервоніння свідчить також про те, що ноги (і, часом, геніталії) пацієнта перекривають вентиляційні отвори, що негативно позначається на самому комп’ютері і знижує термін його служби. А тому є сенс придбати підставку під ноутбук – існують настільні версії з додатковим охолодженням, а також підставки-подушки, призначені для тих, хто звик тримати машину на колінах.

- Advertisement -
- Advertisement -