Хочу бути розумною: дієта для мозку

- Advertisement -

Пригнічений настрій, знижена розумова активність, нездатність прийняти правильне рішення дуже гнітять.

Чи існують спеціальні дієти, що сприяють емоційній рівновазі та розумовій продуктивності?

Вплив харчування на психіку вчені досліджують давно. Деякі гіпотези щодо цього навіяні простими життєвими спостереженнями. Наприклад, цибуля сприяє логічному мисленню, салат розвиває музичність, морква і шпинат вселяють меланхолію, картопля діє заспокійливо.

Недоїдання матері в період вагітності та мізерне харчування дитини в дитинстві надають практично незворотний негативний вплив на розвиток розумових здібностей. Зрозуміло, що для повноцінного функціонування мозку потрібні певні поживні речовини.

Насправді життєві гіпотези про особливу користь тих чи інших продуктів виникли не на порожньому місці і знаходять хоча б часткове наукове підтвердження. Найбільш популярна версія стосується цукру і всіляких солодощів, тобто продуктів з вмістом цукру.

Вважається корисним напередодні відповідального інтелектуального випробування поїсти солодкого, краще з’їсти шматочок шоколадки. Щоб наш мозок правильно працював, для цього йому потрібне багато глюкози!

Сніданок, що включає крохмалисті вуглеводи – мюслі або хліб із цільномолотого зерна – надовго забезпечує мозок необхідною їжею.

Чистий цукор миттєво спрямовується в кров, і вже за хвилину голова стає ясною. Але це лише короткочасний ефект.

Проти швидкого підвищення рівня цукру в крові організм викидає “пожирача цукру” – інсулін (гормон підшлункової залози), і вже за кілька хвилин рівень цукру падає. В результаті можливе помітне зниження розумової працездатності, незрозуміле, начебто, почуття слабкості. Тому не варто мати ілюзій щодо цукрового “допінгу”.

Набагато кориснішим виявляється своєчасна помірна трапеза, що містить хліб, горіхи, рис, мюслі або боби. Вони містяться комплексні сполуки цукру, звані полисахариды. Вони вивільняються повільніше, лише хвилин через п’ятнадцять рівень цукру поступово підвищується, і людина почувається бадьорою та свіжою. І в процесі розумової роботи краще підкріпитися булочкою або крекером, ніж цукеркою.

А ось жири, які у відомій кількості також необхідні організму, за надмірного споживання перешкоджають засвоєнню цукрів. До всіх недобрих слів, сказаних дієтологами про жирну їжу, можна додати і те, що вона пригнічує розумову працездатність.

Дорослі випробувані після тижня харчування, перенасиченого жирами, на 30% знижували показники інтелектуального тестування.

При поверненні до збалансованого харчування повертався до норми та інтелектуальний коефіцієнт.

Для збереження ясності мислення організму необхідний білок.

Тому обід має містити хоч трохи білка рослинного чи тваринного походження. Фахівці радять до хліба, макаронів і каш додавати порцію м’яса, молочних продуктів, гороху, квасолі.

Щоб ніщо не ускладнювало процеси, що відбуваються в мозку, необхідні мінерали і вітаміни. Потреба організму в них тим вища, чим важча робота має бути. Причому у повноцінному раціоні їх міститься достатньо, і немає необхідності заповнювати дефіцит штучними препаратами. Що це за речовини?

Цинк покращує пам’ять. Сприяє концентрації уваги. Найлегше засвоюється цинк, що міститься в морській рибі, стручковому, хлібі, індичаті.

Бор – хоча цей мікроелемент присутній у їжі в слідових змістах, коли його не вистачає, знижується активність мозку. Бор є в яблуках, грушах, винограді, броколі.

Кальцій— необхідний нормального функціонування нервової системи (він грає важливу роль передачі імпульсів між нервовими клітинами, у тому числі складається мозок). Кальцій міститься в основному в молочних продуктах, а також в апельсинах та куразі.

Магній – як і кальцій, відповідає за передачу нервових імпульсів. Міститься в арахісі, бананах, знежиреному молоці, пророщеній пшениці.

Залізо – необхідно для збереження здатності до запам’ятовування та концентрації уваги. Його джерела – лівер, знежирене м’ясо, сухофрукти, квасоля, зелені овочі.

Вітамін В1 – бере участь у вивільненні з нервових клітин хімічних субстанцій, що впливають на згадку. Найбільше цього вітаміну в пшеничних висівках, горіхах, кашах, пісному м’ясі.

Вітамін В2— встановлено, що ті, хто їсть їжу, багату на цей вітамін, а саме: знежирене молоко та його похідні, вироби з борошна повного помелу, — мають кращі результати у тестах на перевірку пам’яті.

Вітамін В12 – збільшення дози цього вітаміну протидіє стомлюваності та покращує здатність до запам’ятовування. Міститься переважно у м’ясі.

Однією з важливих умов є правильний режим живлення. Не всі дієтологічні рекомендації слід приймати беззастережно. Багато хто прагне виключити зі свого раціону продукти, що сприяють підвищенню вмісту в крові холестерину. Люди з низьким вмістом холестерину в крові частіше страждають на депресії. Справа в тому, що холестерин – основний матеріал “ізоляції” наших нервів. Тому не дивно, що багато хто дотримується модних дієт не може похвалитися гарним настроєм.

- Advertisement -
- Advertisement -