Дивовижні скелі Меса Верде в Колорадо

- Advertisement -

Меса-Верде, що в перекладі з іспанської означає зелений стіл, — це територія, яка займає частину плато Колорадо, на заході Колорадо.

Він найбільш відомий своїми численними археологічними пам’ятками, у тому числі 600 скелястими житлами. 29 червня 1906 року президент Теодор Рузвельт створив національний парк Меса-Верде, щоб допомогти захистити ці та приблизно 5000 інших археологічних пам’яток, знайдених там.

Предки пуебло жили на Меса-Верде приблизно з 550 по 1300 рік, задовго до того, як європейці досліджували Північну Америку. Протягом майже 600 років вони та їхні нащадки процвітали в цій місцевості, переважно на вершинах гори.

Вони вміли вести землеробство без зрошення, яке також називають землеробством на суші. Вони успішно використовували цей метод для вирощування кукурудзи, яку вони почали вирощувати в 450 році. Дивно, але лише наприкінці 1190-х років вони почали будувати і жити в скелях, які так популярні сьогодні.

Зазвичай пуебло будували ці споруди біля джерел і в нішах, які природно зустрічалися в скелях. Це давало їм захист від стихії, а також від зловмисників. Будівлі варіювалися від однокімнатних складів до селищ на понад 150 кімнат.

Національний парк Меса-Верде

Палац Кліфф є найбільшим скелястим житлом у Північній Америці. Стародавні пуебло побудували його з цегли з піщанику та розчину з попелу, глини та води. Він охоплював 150 кімнат, 76 відкритих майданчиків і щонайменше 20 ків (церемоніальних кімнат). Здається, що двадцять п’ять-тридцять кімнат мають основні житлові особливості. Археологи вважають, що в цій одній великій споруді проживало приблизно 100 чоловік.

Цікаво відзначити, що в підземних районах, таких як ківа, температура зазвичай залишається постійною, близько 50 градусів цілий рік.

Пуеблоанці предків використовували різнокольорову штукатурку всередині і зовні своїх стін, щоб освітлити їх. Деякі використовували пензлики або свої пальці для малювання малюнків. Вони були як торговці, так і художники. Докази торгівлі з іншими племенами включають знахідки таких артефактів, як бірюза з Нью-Мексико, мідні дзвони з Мексики та раковини з Каліфорнійської затоки.

Зміни клімату та збільшення чисельності населення поставили громади в стрес, і до кінця 1270-х років предкове населення пуебло почало мігрувати до нинішніх Нью-Мексико та Арізони , а до 1300 року їхня окупація Меса-Верде припинилася. Їхні нащадки сьогодні включають хопі в Арізоні та 19 пуебло Ріо-Гранде в Нью-Мексико, включаючи Таос, Санто-Домінго та Зуні.

Коли президент Рузвельт у 1906 році створив національний парк Меса-Верде, він заснував його, щоб «зберігати твори людини». Завдяки йому вдалося зберегти природні та культурні ресурси, знайдені в Меса-Верде, особливо місця, побудовані предками пуебло. Сподіваємось, ці інтригуючі споруди й надалі збережуться для наступних поколінь.

 

- Advertisement -
- Advertisement -